Spotkanie z członkami Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSW w Olsztynie

logo msw mZmiana przepisów o komisjach lekarskich podległych MSW oraz współpraca pomiędzy kierownictwem Policji, Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów w Olsztynie a Wojewódzką Komisją Lekarską MSW w Olsztynie stały się głównymi tematami spotkania, które odbyło się 4 lutego 2014 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olszynie.

Spotkanie było efektem wspólnej inicjatywy Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie Sławomira Koniuszego i Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSW w Olsztynie dr Henryka Zalewskiego.

Obok inicjatorów spotkania, w dyskusji uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Józef Gdański, Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSW z W-M Centrum Onkologii w Olsztynie dr Michał Koziczak, członek WKL dr Bogdan Jankowski, Wiceprzewodniczący ZW Henryk Kołecki oraz zastępca Naczelnika Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Olsztynie nadkom. Grzegorz Królik.

W kontekście wydawanych przez Komisję orzeczeń, uczestnicy spotkania zastanawiali się nad usprawnieniem wzajemnej współpracy. Przedyskutowano propozycje, które pozwoliłyby na ulepszenie procedur związanych z badaniem kandydatów do służby w Policji. Nie pominięto także zagadnień związanych z wydawaniem orzeczeń dotyczących policjantów pozostających w służbie. Zastanawiano się w jaki sposób można usprawnić proces wydawania orzeczeń o uszczerbkach będących konsekwencją wypadków lub chorób zawodowych lub też wyeliminować niektóre problemy związane z orzeczeniami o przydatności policjantów do dalszej służby. Szukano rozwiązań, które byłyby korzystne zarówno z perspektywy pracodawcy czy Komisji, jak i osób do niej kierowanych.

Mając świadomość, że rozwiązanie większości poruszanych problemów wiąże się z decyzjami, które zapadają na szczeblu Komendy Głównej Policji lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nie wyłączając zmian w obowiązujących przepisach, zgromadzono szereg istotnych argumentów ułatwiających w przyszłości podjęcie pewnych inicjatyw.

Wśród kwestii wymagających pilnej poprawy a jednocześnie nie do końca zależnych od bezpośrednich decyzji Komendanta Wojewódzkiego Policji, Komisji Lekarskiej  czy nawet Dyrektora Polikliniki wymieniono brak medycznego wsparcia dla policjantów realizujących zaplanowane czynności o najwyższym stopniu ryzyka. Wyrażono pogląd, że chociaż od momentu tragicznej akcji AT w Magdalence upłynęło już wiele czasu, to kwestia zabezpieczenia natychmiastowej i przede wszystkim  pełnej pomocy medycznej pozostawia wiele do życzenia. Standardem powinna być taka sytuacja, w której na akcję razem z policjantami AT jedzie karetka specjalistyczna typu „S”, wyposażona w sprzęt specjalistyczny do ratowania i podtrzymania życia, w niezbędne leki i obsługiwana przez lekarza, ratownika medycznego i kierowcę ratownika medycznego. Komendant Wojewódzki Policji zamierza podjąć stosowne rozmowy, aby w naszym województwie takie standardy zaczęły obowiązywać i to niezależnie od kosztów jakie by to za sobą pociągnęło.

Znacznego usprawnienia wymagają poza tym procedury retrowirusowe, wdrażane w związku podejrzeniem zakażenia policjanta  np. wirusem HIV czy też proces rekonwalescencji policjantów po wypadkach. Członkowie komisji, jako fachowcy, potwierdzili, że zbyt długie oczekiwanie na rehabilitację  nie tylko osłabia jej efektywność, ale i ujemnie wpływa na efekt końcowy. Konsekwencje wielu urazów mogłyby pozostawić po sobie znacznie mniejszy uszczerbek, gdyby rehabilitację wdrażano w odpowiednim czasie. Przewodniczący zwrócił uwagę, że oprócz zdrowia policjantów trzeba brać pod uwagę także koszty związane z ich absencją chorobową. Stwierdził, że Minister Spraw Wewnętrznych powinien wreszcie zatroszczyć się o to, żeby placówki służby zdrowia podległe resortowi Spraw Wewnętrznych – tzw. Polikliniki – rzeczywiści służyły policjantom i innym funkcjonariuszom. Funkcjonariusze powinni być traktowani jako beneficjenci tych podmiotów, zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzą wypadki w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych.

Przewodniczący ZW umówił się z przedstawicielami Komisji Lekarskiej, że następne spotkanie służyć będzie wypracowaniu opinii do projektu ustawy o komisjach lekarskich, który znajduje się obecnie na etapie konsultacji społecznych. Jego zdaniem ważne jest, aby poznać opinię tych, którzy niebawem obarczeni zostaną znacznie większym zakresem obowiązków i móc odpowiedzieć sobie na pytanie czy rozwiązania zaproponowane w nowelizacji zmierzają we właściwym kierunku.

Radosław Rząp