Jeszcze w tym roku może powstać Biuro Nadzoru Wewnętrznego (BNW). To efekt przyjęcia wczoraj przez rząd projektu nowelizacji ustawy o niektórych uprawnieniach pracowników urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz funkcjonariuszy i pracowników urzędów nadzorowanych przez tego ministra oraz niektórych innych ustaw.
Nowa komórka będzie bezpośrednio podległa ministrowi spraw wewnętrznych i administracji i z założenia ma zwiększyć nadzór cywilny nad służbami podległymi MSWiA. W skład BNW wejdzie 35 inspektorów oddelegowanych z policji i Straży Granicznej. Wspierać ich będą również strażacy i funkcjonariusze BOR.
Nowa jednostka ma mieć dużą władzę. Będzie zajmować się awansami, delegowaniem na misje zagraniczne oraz analizowaniem i oceną czynności operacyjno-rozpoznawczych prowadzonych przez służby. BNW będzie oceniać także prawidłowość postępowań sprawdzających i kontrolnych oraz oświadczenia majątkowe funkcjonariuszy. Z kolei komendanci poszczególnych służb będą kontrolowani, czy w sposób prawidłowy przekazują uprawnionym podmiotom informacje niejawne. To się nie podoba związkowcom.
– To jest ubezwłasnowolnienie nie tylko komendanta głównego policji, ale także komendantów wojewódzkich – tłumaczy Rafał Jankowski, przewodniczący ZG NSZZ Policjantów. – Nowe rozwiązanie daje rządzącym praktycznie nieograniczone możliwości wtrącania się do sposobu działania służb. A policja powinna być poza wszelkimi podejrzeniami, że jej działania mają podtekst polityczny – dodaje.
Co ciekawe, nowe biuro – według autorów projektu – będzie też zapewniać przestrzeganie praw i wolności człowieka i obywatela oraz ujawniać nieprawidłowości w tym zakresie. Ma także sprawdzać, czy kandydaci na wyższe stanowiska w służbach nie popełniali nadużyć lub nie przekraczali swoich kompetencji. Ale to nie koniec zmian. Biura Spraw Wewnętrznych, które działają obecnie w komendach głównych policji i Straży Granicznej zostaną odrębnymi jednostkami organizacyjnymi, nadzorowanymi przez ministra. Ich zadania pozostaną niezmienione. BNW będzie działać niezależnie od nich, na wyższym szczeblu. Będzie też mogło zlecać im wykonanie pewnych czynności sprawdzających.
Etap legislacyjny, projekt ustawy przyjęty przez rząd.
Autor: Bożena Wiktorowska, DGP, 26.07.2017 r.
Zdjęcie: ShutterStock
Źródło: http://praca.gazetaprawna.pl