Przedstawiciele związków służb mundurowych na Warmii i Mazurach odnieśli się w Porannych Pytaniach do zmian dotyczących wypłacania zasiłków chorobowych. Gośćmi Porannych Pytań byli: przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Edward Pitura i przewodniczący NSZZ Policjantów na Warmii i Mazurach Sławomir Koniuszy. Z gośćmi rozmawia Mirosław Sochacki.
Jak podała „Gazeta Wyborcza” spośród 90 tys. policjantów każdego dnia nie przychodzi do pracy 6 tys. osób, czyli każdy statystyczny policjant jest na zwolnieniu 2 dni w miesiącu i są to zwolnienia nie związane ze służbą (opieka nad dzieckiem, nad małżonkiem), dla porównania: rolnik choruje 3 dni w roku.
Zdaniem naszych gości, artykuł „GW” został napisany na zamówienie polityczne, a statystyki przygotowane zostały na potrzeby zmian ustawowych. Związkowcy zgadzają się, że absencja w służbach mundurowych jest problemem, ale ich zdaniem rząd chce użyć niewłaściwych narzędzi do walki z nim.
Do środy związkowcy służb mundurowych czekają na odpowiedź premiera w sprawie zmian, dotyczących zasad wypłacania zasiłków chorobowych funkcjonariuszy i żołnierzy.
28 maja Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez MSW projekt ustawy o L-4 mundurowych. Projekt przewiduje obniżkę uposażenia m.in. policjantów i strażaków, przebywających na zwolnieniach lekarskich, nie mających związku ze służbą. Po zmianach otrzymają 80 procent uposażenia, a nie – jak dotychczas – 100 procent.
U podstaw zmian legła opinia, że absencja chorobowa w tych grupach zawodowych jest zbyt duża, a L-4 wystawiane są niejednokrotnie bez uzasadnionej przyczyny
Projekt zmian w systemie zwolnień lekarskich dotyczy m.in. Służby Więziennej, policjantów, żołnierzy, strażaków, Straży Granicznej, BOR, CBA i ABW. W ubiegłym tygodniu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zwróciła się do premiera z prośbą o spotkanie w terminie do 11 czerwca. (mso/as)
Materiał dźwiękowy na stronie: http://ro.com.pl/slawomir-koniuszy-i-edward-pitura-policjant-na-l-4/