Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów z zadowoleniem odebrał informację, że problemy związane z posądzaniem policjantów o przekraczanie bądź niedopełnianie obowiązków służbowych o znamionach przestępstwa lub naruszenia dyscypliny służbowej będą wyjaśniane wszechstronnie. Oznacza to, że problem nie będzie się kończył w momencie, kiedy skarga lub doniesienie na policjanta się nie potwierdzi.
Przełożeni zostali zobowiązani, żaby w takich sytuacjach kierować do właściwych organów prokuratury stosowne zawiadomienia przeciwko pomawiającym.
Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, analizując wzrost w ostatnim czasie zdarzeń kwalifikowanych wstępnie jako przekroczenie lub niedopełnienie obowiązków służbowych przez policjantów wykonujących czynności służbowe (art. 231 § 1 k.k.), zalecił przełożonym podejmowanie zdecydowanych kroków prawnych zmierzających do wszechstronnego wyjaśniania okoliczności tych zdarzeń.
Ważny interes publiczny przemawia za troską o utrwalanie w społeczeństwie właściwego wizerunku Policji. Kierując się tym przesłaniem Komendant skierował do kierowników jednostek organizacyjnych Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego i podległych im policjantów pismo ( L.dz. nr I-3922/13 z dnia 17 czerwca 2013 roku), w którym zaleca kierowanie materiałów procesowych, zgromadzanych w tego typu przypadkach, do oceny prawno-karnej przez właściwe organy prokuratury.
Pamiętając jednocześnie o obowiązujących priorytetach Komendanta Głównego Policji, do których należy „wzmocnienie ochrony funkcjonariuszy przed pomówieniami o niewłaściwe wykonywanie obowiązków służbowych”, Komendant Wojewódzki zalecił kierowanie przeciwko osobom pomawiającym funkcjonariuszy wniosków do prokuratury. Podstawą do działań przeciwko pomawiającym mają być podejrzenia o popełnienie czynów określonych w artykułach 234 lub 238 k.k., w przypadkach kiedy skargi na policjantów nie znajdą potwierdzenia w zgromadzonym materiale.
Sławomir Koniuszy