Siedem ZW NSZZ Policjantów skierowało do Komendanta Głównego Policji wnioski. Pierwszy z nich dotyczy wdrożenia procesu szkolenia oraz doskonalenia zawodowego policjantów.
Zarządy Wojewódzkie przedstawiają Komendantowi Głównemu argumenty, że system szkolenia policjantów w obowiązującym kształcie nie dopowiada potrzebom służby.
Zarządy wnioskują także o wdrożenie kampanii społecznej przeciwko agresji wobec policjantów. Uzasadnieniem jest gwałtowny wzrost liczby przypadków napaści na policjantów wykonujących obowiązki służbowe. Zmniejszeniu skali tego zjawiska miałby też posłużyć długofalowy programy edukacyjny, który zadaniem wnioskodawców poprawiłby wizerunek Policji, co nie jest bez znaczenia na kształtowanie właściwego stosunku obywateli do stróżów prawa.
W drugim wniosku Zarządy Wojewódzkie zwracają się do Komendanta Głównego Policji, aby ten z kolei wystąpił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o dostosowanie ustawy o Policji do standardów antymobbingowych. Sugerowanym przez Zarządy Wojewódzkie wzorcem są rozwiązania obowiązujące w ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej. Mimo że struktura Policji ze względu na jej hierarchiczny system sprzyja nadużywaniu stanowisk kierowniczych przeciwko podwładnym policjantom, odpowiednich instrumentów prawnych do walki z tym zjawiskiem wciąż brak. Wnioskodawcy mają nadzieję, że skoro w innej służbie mundurowej ochrona przewidziana w Kodeksie pracy może funkcjonować, dlaczego policjanci nie mogą z tego korzystać.
Skierowane do Komendanta Głównego wnioski wypracowane zostały na spotkaniu siedmiu Zarządów Wojewódzkich NSZZ P, które tym razem odbyło się w dniach 10 – 11 października 2013 r. w Białce k/Parczewa (woj. Lubelskie).
Sławomir Koniuszy