23 października 2013 r. w Olsztynie obradował Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Olsztynie. W części posiedzenia uczestniczył nadinsp. Józef Gdański, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie.
Realizując porządek obrad podsumowano działania podjęte przez ZW w związku pracami na rządowym projektem ustawy „L-4 funkcjonariuszy” (druk sejmowy nr 1497). Omówiono udział członków wojewódzkiej organizacji związkowej w wysłuchaniu publicznym i w pikiecie przed Sejmem w dniu 27.08.2013 r. a także w manifestacji w dniu 11.09.2013 r. przed Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Sejmem RP. Wiceprzewodniczący-skarbnik ZW przedstawił też informację o kosztach związanych z tymi działaniami. Członkowie ZW zapoznali się z dezyderatami skierowanymi przez Warmińsko-Mazurską Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych do Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.
Ważnym punktem porządku obrad było zatwierdzenie wniosków kierowanych przez 7 przewodniczących zarządów wojewódzkich. Mowa o wnioskach: z dnia z czwartego września 2013 r., skierowanego do Zarządu Głównego w sprawie cięć w budżecie Policji, z dnia 19 września 2013 r., również skierowanego do ZG w spr. skontrolowania działalności gospodarczej pomorskiego ZW, z dnia 23 września 2013 r. do ZG w spr. zmian do projektu porozumienia o współpracy pomiędzy Komendantem Głównym Policji a ZG, z dnia 3 października 2013 r. do ZG w o wystąpienie do Premiera o odwołanie Bartłomieja Sienkiewicza z funkcji Ministra Spraw Wewnętrznych, z dnia 10 października 2013 r., skierowanego do KGP w spr. dostosowania procesu szkolenia i doskonalenia zawodowego policjantów do potrzeb służby oraz o wdrożenie programów społecznych przeciwko agresji wobec policjantów, z dnia 10 października 2013 r. do KGP o wprowadzenie do ustawy o Policji przepisów antymobbingowych. Osobną dyskusję poświęcono wnioskowi z 10 października 2013 r. do Zarządu Głównego o uchylenie uchwały własnej nr 67/VI/2013 z dnia 25.09.2013 r. i zaprzestanie dyskryminowania części ZW. Zarząd Wojewódzki przyjął ten wniosek jako własny.
Dyskutowano o bezpieczeństwie w regionie przez pryzmat pogarszających się mierników pracy Policji, odnotowywanych od 2011 r. Mierniki za trzy kwartały br. zaprezentowane były podczas narady kadry kierowniczej Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego, która odbyła się 9 października w Olsztynie. Omówiono dalszy plan działań mający na celu znowelizowanie zarządzenia KGP nr 88 z dnia 1 lutego 2011 r. w sprawie zasad naliczeń etatowych w Policji.
Z Komendantem Wojewódzkim Policji w Olsztynie poruszono szereg ważnych kwestii, m.in. dalsze działania zmierzające do zniwelowania różnic w wysokości dodatków służbowych w obrębie poszczególnych komend powiatowych i miejskich. Sporą część dyskusji poświecono procesowi doskonalenia zawodowego w naszym garnizonie. Komendant podzielił się swoimi planami w zakresie doskonalenia technik i taktyk interwencji. Wymieniono poglądy na temat braków w infrastrukturze służącej realizacji tych zadań oraz planach i szansach na poprawę sytuacji w najbliższym czasie. Wymieniono uwagi i pomysły dotyczące zajęć z wyszkolenia strzeleckiego i wychowania fizycznego. Komendant zachęcał związkowców do współdziałania w tym zakresie.
W sprawach bieżących poruszono kilka najbardziej aktualnych problemów. Wśród nich mówiono o postepowaniach dyscyplinarnych i wszelkich innych czynnościach związanych z naruszeniem dyscypliny służbowej. Sformułowano wniosek, że sposobem na zwiększenie skuteczności Związku w obronie policjantów zarówno w sprawach dyscyplinarnych, jak i karnych jest możliwie jak najszybsza reakcja na poziomie zarządów terenowych.
Wśród problemów bieżących pojawiła się kwestia niekorzystnej interpretacji przepisów o podróżach służbowych policjantów. Do pewnego rodzaju absurdalnych sytuacji – jak stwierdzono –doszło w związku z wykorzystaniem interpretacji przygotowanych przez zespół prawny KWP w Olsztynie. Nie trudno się domyślić, że owe interpretacje miały charakter zawężający w stosunku do uprawnień określonych przez obowiązujące przepisy.
Poruszono też kwestię złej atmosfery służby w Komendzie Powiatowej Policji w Braniewie. Narzędziem służącym do rozwiązania istniejących tam problemów ma być badanie przyczyn problemu, przeprowadzone przez zespół służbowo-związkowy, który to powołany zostanie w najbliższych dniach przez Komendanta Wojewódzkiego. Przedstawicielem Zarządu Wojewódzkiego będzie podkom. Waldemar Misarko.
Na koniec posiedzenia Zarząd Wojewódzki przyjął uchwałę zmieniającą zasady protokołowania posiedzeń ZW i Prezydium ZW. Uchwalono, że zasadą będzie utrwalanie i archiwizacja zapisów dźwiękowych w formie elektronicznej. Wersje papierowe całości bądź części protokołów będą sporządzane na wniosek lub gdy zaistnieje taka konieczność.
Radosław Rząp