26 lutego 2014 r. w Olsztynie obradował Warmińsko-Mazurskiego Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Olsztynie. Na drugą część posiedzenia przybył Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Józef Gdański. W gronie gości pojawili się Przewodniczący Zarządu Oddziałowego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej Piotr Szejn oraz asp.szt. Arkadiusz Kieca, reprezentujący techników kryminalistyki z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
Zarząd Wojewódzki zatwierdził sprawozdanie ze swojej działalności finansowej za rok 2013 i przyjął plan wydatków finansowych na rok bieżący.
Z udziałem Komendanta Wojewódzkiego odbyła się dyskusja na temat problemów związanych z brakami w wyposażeniu w sprzęt i środki wykorzystywane przez techników kryminalistyki. Temat ten zapoczątkował wniosek skierowany do ZW przez Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów KMP w Elblągu, obejmował on problemy, z którymi zmagają się technicy w tamtejszej jednostce. Dyskusja pokazała, że problem jest znacznie szerszy a przykłady podniesione przez ZT w Elblagu, w mniejszym lub większym stopniu występują w całym województwie. Komendant Wojewódzki poinformował, że po interwencji przewodniczącego ZW, podjął już w tej sprawie pewne działania. Postanowił kompleksowo zorientować się w strukturze problemu, oszacować jego skalę i przygotować plan poprawy obecnej sytuacji. Pracami zespołu, który się tym zajmie będzie kierował podinsp. Mirosław Patejuk Kierownik ds. Jakości w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Olsztynie. Komendant zapewnił ponadto, że zanim wdroży przygotowany plan, podda go konsultacjom ze stroną związkową. W trakcie dyskusji przewodniczący ZW zaproponował, żeby do składu zespołu włączyć przedstawiciela NSZZ Policjantów w osobie asp.szt. Arkadiusza Kiecy. Jego zdaniem mogłoby to usprawnić całą procedurę.
Wśród tematów, które omówiono z udziałem Komendanta Wojewódzkiego pojawiła się kwestia kontrowersji związanych z wydawaniem decyzji o wypłacie odszkodowań dla policjantów poszkodowanych w wypadkach związanych ze służbą. Stwierdzono, że najwięcej problemów wynika z interpretacją pewnych nieściśle określonych w przepisach pojęć. Chodziło konkretnie o odmienne zdanie nt. pojęcia „czynnika zewnętrznego”, który ustalany jest w trakcie postępowania jako przyczyna powstania wypadku i uszczerbków będących ich konsekwencją. Komendant podkreślił, że jest zwolennikiem rozwiązań sprzyjających policjantom i liczy na wypracowanie przez prawników stanowiska służącego tym poglądom, ale liczy się też z przeszkodami natury prawnej. Na przykładzie konkretnej decyzji ustalono wspólnie, że jeśli to będzie koniecznie poddamy omawianą decyzję ocenie sądu administracyjnego po to przede wszystkim, żeby uzyskać na przyszłość jasną interpretację.
W dalszej części uzgodniono z Komendantem konieczność podpisania z Zarządem Wojewódzkim porozumienia o współpracy. Zdaniem Komendanta wyjątkowo sprzyjające ku temu warunki pojawiły się po podpisaniu porozumienia o współpracy pomiędzy Komendantem Głównym Policji a Zarządem Głównym NSZZ Policjantów.
Komendant Wojewódzki uzyskał zapewnienie Zarządu Wojewódzkiego o wsparciu przy wykonaniu i odsłonięciu na terenie naszych obiektów przy ul. Pstrowskiego 3 w Olsztynie tablicy upamiętniającej poległych w służbie policjantów z Warmii i Mazur.
Członkowie Zarządu Wojewódzkiego usłyszeli również o najbliższych planach w sprawie regulowania dodatków służbowych opierających się na budowanym od ubiegłego roku systemie.
Z udziałem Przewodniczącego Piotra Szejna podsumowano działania protestacyjne i negocjacyjne podejmowane zarówno na szczeblu wojewódzkim, jak i krajowym w związku z uchwalaniem zmian przepisów o L-4 funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych. W kontekście osiągniętych efektów negocjacyjnych krytycznie oceniono ten skromny dorobek. Nie zabrakło dyskusji na temat dalszych zagrożeń, których funkcjonariusze spodziewają się po dalszych planach legislacyjnych strony rządowej w obszarze ustroju resortowych komisji lekarskich oraz zmian w przepisach rentowych.
Przewodniczący Piotr Szejn przekazał informacje o zmianach w strukturze organizacyjnej Straży Granicznej. Jednak największe jego obawy wiązały się z propozycjami strony rządowej, zakładającymi zmiany w obszarze dodatków służbowych otrzymywanych przez funkcjonariuszy SG. W dyskusji na ten temat podkreślano, że niekorzystne zmiany wprowadzone do jednej ze służb mundurowych stanowią zagrożenie dla wszystkich formacji mundurowych, bo z czasem mogą być implementowane do przepisów w pozostałych służbach. Z tej obawy rodzi się konieczność zaapelowania do centrali Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych o podjęcie wspólnych działań zapobiegawczych tak, jak to miało miejsce w 2012 r. w związku z 300 złotową rekompensatą przyznaną od lipca tylko policjantom. Wówczas NSZZ Policjantów solidarnie poparł żądania pozostałych służb mundurowych, co przyczyniło się do objęcia tą regulacją formacji wcześniej pominiętych.
Radosław Rząp