Centralna Komisja Funduszu Pomocowego i Prewencyjnego Komendy Głównej Policji, na swym posiedzeniu w dniu 7 lutego 2014 r. przyjęła kryteria oceny wniosków w sprawie refundacji poniesionych kosztów leczenia, rehabilitacji i prewencji zdrowia, policjantów, pracowników policji i członków ich rodzin.
W porównaniu z dotychczas stosowanymi kryteriami, Komisja zdecydowała się na dość znaczące ograniczenia. Na przykład refundacja kosztów zakupu leków, w tym również szczepienia wynosić będzie 50% wnioskowanej kwoty. Na tym samym poziomie rozpatrywane będą przypadki związane z operacją i zabiegami medycznymi oraz leczeniem bezpłodności. Na poziomie 60% Komisja będzie refundować koszty rehabilitacji, w tym również turnusy rehabilitacyjne i sanatorium. Ci, którzy skierują wnioski w związku z poniesionymi kosztami diagnostyki i wizytami lekarskimi będą mogli liczyć na refundację tylko do 40%. Za to wyjątkowo liberalnie Centralna Komisja podeszła do leczenia stomatologicznego, decydując się na refundację do aż 90%. Ta kwota nie będzie mogła jednak przekroczyć jednorazowo 4 tys. zł.
Komisja określiła też szereg wymogów natury formalnej. Z przekazanych załączników do protokołu nie dowiemy się niestety, jakie argumenty zadecydowały o wprowadzeniu tak znaczących ograniczeń i dlaczego akurat leczenie stomatologiczne – wydawałoby się – mniej drastyczne na tle innych problemów zdrowotnych, potraktowano aż tak preferencyjnie.
Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów wspólnie z Wielkopolskim wystąpili do Komendanta Głównego Policji o rozliczenie środków, którymi Centralna Komisja dysponowała w roku ubiegłym. W szczególnym zainteresowaniu znalazła się wielkość pomocy finansowej, kierowana przez Komisję do poszczególnych garnizonów i szkół Policji.
Sławomir Koniuszy