allianzlogo policja2016

alianz emeryt 2016

pzu policja 2015

pzu logo emeryt2015

warmia mazury 200

AP BEZUKOLO 1 2 ap 002

benjamin

bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

Czas służby policjantów a stawiennictwo przed sądami w świetle stanowiska Biura Prawnego KGP

radcaprawnyWydawało się, że dylematy związane z zaliczaniem do czasu służby stawiennictwa policjantów przed sądami i innymi organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w czasie planowo wolnym od służby mamy już za sobą. Nic bardziej złudnego – temat ten co jakiś czas powraca zarówno w pytaniach policjantów, jak i ich przełożonych, którzy ponoszą odpowiedzialność za ewidencjonowanie godzin służby.

W całym tym zamieszaniu najmniej zrozumiała jest jednak postawa radców prawnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, którzy wciąż nie mogą przyjąć do wiadomości, że problem ten definitywnie został rozstrzygnięty już przed dwoma laty, po interwencji Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie.

26 marca 2012 r., po tym jak do obiegu trafiła niekorzystna opinia naszych radców, przewodniczący ZW przesłał do Komendanta Głównego Policji te dokumenty, poprosił o ich ocenę i o wyrażenie na ten temat jasnego, wyczerpującego stanowiska. Odpowiedź ukazała się już 3 kwietnia 2012 r. W świetle oficjalnego stanowiska Biura Prawnego Komendy Głównej Policji (Ldz. PP-459/432/12/RŻ z dn. 03.04.2012 r.), stanowisko naszych radców uznano za niezasadne i dokonano interpretacji, którą – ponad wszelką wątpliwość – należy uznać za wiążącą. Dlaczego? Ano dlatego, że ani regulujące to zagadnienie przepisy ustawy o Policji (art. 33 ustawy z dn. 6 kwietnia o Policji), ani też wydane na tej podstawie przepisy wykonawcze (rozporządzenie MSWiA z dn. 18 października 2001 r. ws. rozkładu czasu służby policjantów, Dz. U. z 2001, nr 131, poz. 1471) nie uległy zmianie od blisko 13 lat a stanowiska i opinie Biura Prawnego Komendy Głównej Policji, na całe szczęście, posiadają nad impresjami naszych radców  hierarchiczną przewagę.

Zgodnie z tezą Biura Prawnego KGP, „stawienie się policjanta w sądzie w charakterze świadka w związku z pełnieniem służby w Policji jest czasem służby, także w czasie wolnym (oczywiście po odpowiednim udokumentowaniu faktu obecności i czasu spędzonego w sądzie). Należy wyraźnie odróżnić sytuację policjanta, w której składa zeznania przed sądem w związku z pełnieniem służby w Policji, od sytuacji, w której występuje prywatnie, a składane prze niego zeznania nie pozostają w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych.”

Zainteresowanych szczegółową argumentacją Biura Prawnego KGP odsyłam do załączonego stanowiska.

Sławomir Koniuszy