Portal mundurowy.pl informuje o nowelizacji rozporządzenia, które ma poprawić motywacyjny charakter uposażeń żołnierzy. Projekt MON skierowany do uzgodnień międzyresortowych zakłada wzrost dodatku za długoletnią służbę. Jak zauważa Andrzej Szary – MON może a MSW nie!
Zwiększenie dodatku za długoletnią służbę do poziomu 35 proc. uposażenia po 35 latach – przewiduje nowelizacja rozporządzenia MON ws. dodatków do uposażenia zasadniczego, który w tym tygodniu skierowano do uzgodnień międzyresortowych.
To drugie podejście resortu obrony narodowej do tych regulacji. W II połowie stycznia 2013 r. powołany w resorcie ON zespół w sprawie poprawy systemu motywacyjnego żołnierzy zawodowych rekomendował szefowi MON wprowadzenie dodatku za długoletnią służbę w maksymalnej wysokości 35 proc. uposażenia zasadniczego po 35 latach służby. Po 15 latach przysługiwałby 15 proc. dodatek stażowy, który byłby co roku zwiększany o jeden procent, aż do maksymalnie 35 proc. podstawowego uposażenia.
Za takim rozwiązaniem opowiadał się m.in. Konwent Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP. Według wyliczeń konwentu, dzięki nowelizacji przepisów uda się zatrzymać liczbę odejść z armii na poziomie trzech procent. Choć zmiany w prawie będą kosztować MON dodatkowe 40 mln zł rocznie, resort może zaoszczędzić ponad 100 mln zł na wypłacaniu emerytur dla odchodzących żołnierzy. Zmiany przepisów mogą zmniejszyć liczbę odejść z armii, co pozwoli zatrzymać w niej żołnierzy z największym stażem.
Jednak te argumenty nie przekonały ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego, który zablokował zmiany korzystne dla żołnierzy z dłuższą wysługą.
W tym roku podczas spotkania z konwentem, szef MON Tomasz Siemioniak obiecał, że sprawa dodatków do uposażenia będzie jeszcze raz przeanalizowana. I obietnicę dotrzymał. W trakcie prac nad uzgodnieniem projektu rozporządzenia w resorcie ON, kilkanaście instytucji wniosło swoje poprawki, w tym również o bardzo wysokich oczekiwaniach finansowych. Wysokość niektórych proponowanych dodatków przekraczała nawet najniższe uposażenie żołnierzy zawodowych.
W rezultacie, szef MON zdecydował, że oprócz dodatku za długoletnią służbę, zrównany będzie dla dodatek dla kontrolerów ruchu lotniczego z cywilami, a także zachowany będzie dodatek dla pilotów-instruktorów. Chodzi o to, by nie trzeba było nabywać prawa do dodatku od początku, bo to kosztowna sprawa.
Nie wiadomo, jakie uwagi zostaną zgłoszone przez inne resorty. Kluczowe znaczenie będzie miała opinia resortu finansów oraz spraw wewnętrznych.
Należy przypomnieć, że w Policji związkowcy uzgodnili, że można przeznaczyć na dodatki stażowe oszczędności uzyskane z wolnych etatów. Dodatek stażowy u policjantów – przez pierwsze 20 lat stanowi 1 proc. za każdy rok pracy, przez kolejne 10 lat - 0,5 proc. Jego maksymalna wartość stanowi 25 proc. uposażenia zasadniczego, przy czym w policji – w przeciwieństwie do wojska – uposażenie zasadnicze jest dwuskładnikowe (za stanowisko i stopień). W tym przypadku, dodatek jest naliczony od stanowiska.
Źródło: http://promilitaria21.org