1 grudnia 2014 r. Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Józef Gdański i przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie Sławomir Koniuszy podpisali Porozumienie o współpracy. W uroczystym złożeniu podpisów uczestniczyli członkowie Prezydium Zarządu Wojewódzkiego.
Zawarcie nowego Porozumienia oznacza, że traci moc Porozumienie dotychczas obowiązujące z dnia 19 lutego 2002 r., które dwukrotnie aneksowano: w dniu 19 marca 2003 r. i 14 lutego 2005 r. Warto wspomnieć, że uchylone porozumienie było jednym z pierwszych tego typu dokumentów w kraju. Jednak na przestrzeni blisko 13 lat jego funkcjonowania wiele się w Policji zmieniło. Zmieniła się m.in. struktura systemu finansowania Policji. Komendanci wojewódzcy mają dziś inne kompetencje w zakresie dysponowania budżetem niż w momencie kiedy po raz pierwszy podpisywano Porozumienie o współpracy.
Chcąc właściwie realizować uprawnienia Związku Zawodowego w zakresie kształtowania systemu motywacyjnego należało wyeliminować z zapisów o współpracy pewne archaiczne już postanowienia. Kiedy idea stworzenia nowego porozumienia dojrzała po obu stronach, postanowiono spojrzeć na współpracę służbowo-związkową z nieco szerszej perspektywy. Stąd w nowym Porozumieniu uregulowano znacznie więcej aspektów tej współpracy. Nowością jest także szerszy kontekst podmiotowy. Nowe Porozumienie systematyzuje współpracę nie tylko w relacjach miedzy Komendantem Wojewódzkim a Zarządem Wojewódzkim, ale dość szczegółowo odnosi się do współpracy na poziomie komend powiatowych lub miejskich a nawet komisariatów, oczywiście tych, w których działają zarządy terenowe.
Stronom zależało na ujednoliceniu zasad współpracy w całym województwie. Nie ma powodów, dla których ta współpraca miałaby wyglądać różnie w różnych komendach powiatowych. Związek działa w interesie ogółu policjantów. Stąd ich oczekiwania powinny być zaspakajane na zbliżonym poziomie. Nie ma uzasadnienia dla pozostawianie różnic wynikających z jakichś lokalnych uwarunkowań. Polityce dyscyplinarnej, systemowi motywacyjnemu czy też ścieżce kariery zawodowej powinny towarzyszyć jednolite procedury. Dzisiaj coraz więcej osób dostrzega korzyści wynikające z dobrej służbowo-związkowej współpracy. Nowe Porozumienie zwiększa szanse na utrwalenie tych wzorców.
Porozumienie, samo w sobie, oczywiście nie wystarczy żeby policjanci mogli na nim skorzystać. Musi mu towarzyszyć dobra wola z obu stron. Nadinsp. Józef Gdański podziela pogląd, że otwarcie dobrej współpracy w nowej formule powinno być poprzedzone wspólnym szkoleniem komendantów powiatowych i miejskich z przewodniczącymi zarządów terenowych. Jest szansa, żeby je przeprowadzić na początku przyszłego roku. To pozwoli przybliżyć idee Porozumienia i przekonać do współpracy również tych, którzy być może dostrzegają w tym jakieś zagrożenia. Na szczęście w województwie nie brakuje przykładów dobrej współpracy. Już sama wymiana poglądów miedzy komendantami jest w stanie wnieść w ten obszar dużo dobrego. Trzeba pozwolić dojrzeć temu dokumentowi w odpowiednim klimacie a wszystko dopasuje się samo.
Sławomir Koniuszy