Opozycyjne zarządy wojewódzkie NSZZ Policjantów skierowały do Zarządu Głównego stanowisko dotyczące projektu rozporządzenia, na podstawie którego zmienią się zasady obliczania uposażenia zasadniczego zależnego od wysługi lat. Żądają m.in. wdrożenia przez Zarząd Główny zdecydowanych działań zmierzających do tego, aby resort Spraw Wewnętrznych niezwłocznie przedstawił policjantom propozycję wzrostu dodatku za długoletnią służbę w maksymalnej wysokości 45% uposażenia zasadniczego, co pozwoli policjantom z 35-letnią wysługą osiągnąć ten sam skutek finansowy, jak w przypadku żołnierzy zawodowych.
Opozycyjnym zarządom nie podoba się propozycja Rządu. Uważają, że nie przyniesie ona spodziewanego efektu, czyli nie zachęci policjantów do dłuższego pozostawania w służbie, ponieważ środki jakie zostały przeznaczone na zaproponowany tam mechanizm są zbyt niskie a poza tym, ich źródło finansowania opiera się na sztucznie utrzymywanych w Policji wakatach. Udowadniają, że rozwiązania jakie już wprowadzono dla żołnierzy zawodowych są pod tym względem dużo korzystniejsze, co z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej może uzasadnić zarzut o świadomą dyskryminacje policjantów wobec ich kolegów z wojska.
Do swoich liderów, opozycyjne zarządy mają pretensję o brak dbałości o właściwy kształt propozycji resortu Spraw Wewnętrznych oraz o to, że zamiast walczyć o propozycję zbliżoną do wojskowej, aktywnie uczestniczą w propagandzie strony rządowej. Stanowisko zawiera szereg danych, m.in. przykładowe wyliczenia skutków proponowanej zmiany w odniesieniu do rozwiązań obowiązujących w Armii. Oprócz niniejszego stanowiska wśród załączników znajdą Państwo analizowany projekt rozporządzenia oraz niedawno zmienione rozporządzenie MON, gdzie omawiany dodatek dla żołnierzy znajduje swoje szczegółowe uregulowanie (patrz § 28).
Sławomir Koniuszy, Andrzej Szary