allianzlogo policja2016

alianz emeryt 2016

pzu policja 2015

pzu logo emeryt2015

warmia mazury 200

AP BEZUKOLO 1 2 ap 002

benjamin

bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

Gajewski nowym szefem KGP. Premier podpisała jego powołanie

k.gajewskiDotychczasowy wiceszef policji nadinsp. Krzysztof Gajewski od czwartku będzie pełnił funkcję komendanta głównego policji. We wtorek premier Ewa Kopacz podpisała jego powołanie na to stanowisko - poinformowało MSW. Gajewski zastąpi na stanowisku szefa policji generalnego inspektora Marka Działoszyńskiego, który w poniedziałek złożył raport o odejście ze służby. We wtorek został on odwołany przez premier Kopacz, ale szefem policji będzie jeszcze do środy.

"Naturalne przejście"

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uzasadniało wybór Gajewskiego na szefa policji tym, że zna on zarówno komendę główną, jak i stojące przed nią zadania. Z racji swojego dotychczasowego stanowiska - pierwszego zastępcy szefa policji - brał też udział w ich realizacji. Jako zastępca Działoszyńskiego odpowiadał za pion prewencji i ruch drogowy.

- Jest to naturalne przejście. Nadinsp. Gajewski jest wicekomendantem głównym od 16 stycznia 2012 r. Zna zadania KGP, jest w nie wdrożony, brał udział w ich realizacji - powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Gajewski powołanie na stanowisko szefa policji otrzyma w środę.

Odpowiadał za pion prewencji i ruch drogowy

Nowy szef policji pochodzi z Chełmna. Ma 57 lat. Ukończył studia na kierunku politologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Służbę w policji rozpoczął w 1983 roku. Jak informuje KGP odbył między innymi szereg kursów i szkoleń specjalistycznych z zakresu kierowania zespołami ludzkimi, kurs prawa w Szkole Inspektorów Policji we Francji oraz szkolenie dot. zwalczania przestępczości organizowane przez francuskie MSW.

Karierę na stanowiskach kierowniczych rozpoczął od naczelnika Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego Komendy Rejonowej Policji Gdańsk-Południe, później był zastępcą Komendanta Rejonowego w Komendzie Rejonowej Policji Gdańsk-Południe, zastępcą Komendanta Rejonowego Policji w Gdańsku i Komendantem Miejskim Policji w Gdańsku oraz Komendantem Wojewódzkim Policji w Bydgoszczy. Tuż przed objęciem stanowiska wiceszefa policji był komendantem wojewódzkim w Gdańsku.

Gajewski jako wiceszef KGP odpowiadał za pion prewencji i ruch drogowy. Nadzorował m.in. zabezpieczenie Euro 2012 i wielu innych dużych imprez, które od 2012 r. odbywały się Polsce - m.in. uroczystości związane z 25. rocznicą wyborów z 4 czerwca 1989 r., mistrzostwa świata w piłce siatkowej, które także odbyły się w 2014 r.

Wicekomendantowi - w trakcie tych operacji - podlegało Policyjne Centrum Dowodzenia w Legionowie, które zajmuje się koordynacją zabezpieczenia i poprzez które następuje wymiana informacji.

"Względy osobiste"

Gajewski zastąpi na stanowisku szefa KGP Marka Działoszyńskiego. Już w piątek rzeczniczka MSW potwierdziła nam, że "w poniedziałek komendant główny złoży raport o przejście na emeryturę". Działoszyński swoją decyzję uzasadniał "ważnymi względami osobistymi".

- Komendant Działoszyński, w rozmowie cztery oczy z panią minister, podał bardzo ważne powody rodzinne. Odbyła się ona w gabinecie pani minister, nie mogę więc mówić o szczegółach - powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Według nieoficjalnych informacji jedną z przyczyn dymisji gen. Działoszyńskiego miał być jego konflikt z nadzorującym policję wiceministrem spraw wewnętrznych Grzegorzem Karpińskim. Rzeczniczka resortu temu jednak zaprzecza. - Jeśli chodzi o współpracę MSW z KGP, przebiega ona bardzo poprawnie. Nie ma żadnego konfliktu między kierownictwem MSW a kierownictwem KGP - zapewniła Woźniak.

Działoszyński został komendantem głównym policji w styczniu 2012 r., zastępując na tym stanowisku Andrzeja Matejuka. Przed objęciem stanowiska szefa policji Działoszyński był komendantem wojewódzkim policji w Łodzi.

Autor: kde/ja / źródło: PAP