Początek tygodnia pod względem negocjacyjnym zapowiada się dla związkowców wyjątkowo intensywnie. Dzisiaj, 6 lipca przedstawiciele związków zawodowych funkcjonariuszy i pracowników cywilnych działających w resorcie Spraw Wewnętrznych wezmą udział w inauguracyjnym posiedzeniu Forum Dialogu Społecznego przy MSW, a jutro, z Panią Minister Teresą Piotrowską i przedstawicielami Ministra Sprawiedliwości spotka się delegacja Międzywojewódzkiego Komitetu Protestacyjnego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Co z tych spotkań wyniknie i kto skuteczniej będzie w stanie przekonać Rząd do decyzji oczekiwanych przez nasze środowisko wyjaśni się w przeciągu kilku najbliższych dni.
Pani Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska potwierdziła spotkanie w dniu 7 lipca z przedstawicielami Międzywojewódzkiego Komitetu Protestacyjnego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. NSZZ Policjantów z ramienia Komitetu będą reprezentować Andrzej Szary i Sławomir Koniuszy. Tematem spotkania będą m.in. żądania zawarte w petycji skierowanej w dniu 11 czerwca do Pani Premier Ewy Kopacz.
Każdy z członków Komitetu będzie miał też okazję, aby przekazać wcześniej przygotowane wnioski do Ministra Spraw Wewnętrznych albo do Ministra Sprawiedliwości. Szary i Koniuszy złożą dwa wnioski: jeden w sprawie dodatków służbowych i funkcyjnych o charakterze progresywnym a drugi – o uzupełnienie luki prawnej utrudniającej egzekwowanie prawa do pełnego uposażenia w przypadkach kiedy zwolnienie lekarskie dotyczy choroby mającej związek ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby.
Dzisiaj w inauguracyjnym posiedzeniu Forum Dialogu Społecznego przy MSW uczestniczyć będą reprezentanci związków zawodowych działających w resorcie Spraw Wewnętrznych. Delegacje NSZZ Policjantów liczyć będzie pięć osób. Z zapowiedzi przedstawionych przez Przewodniczącego Nemsa podczas ostatniego posiedzenia Zarządu Głównego wynika, że nasi negocjatorzy pójdą tam z dość ambitnymi planami jeśli chodzi o tematy do omówienia z Panią Minister Piotrowską. Biorąc pod uwagę agendę inauguracyjnego posiedzenia Forum Dialogu Społecznego, plany te mogą okazać się jednak mało realne.
Przewodnicząca FDS, Pani Minister Piotrowska w pierwszej kolejności będzie chciała przyjąć regulamin działania powołanej przez siebie instytucji, potem pochwalić się zmianami w zakresie dodatków funkcjonariuszy za wysługę lat i włączeniem od 1 stycznia 2015 r. 145 zł do wynagrodzeń pracowników cywilnych w formacjach mundurowych, co było postulowane przez Sejmową Komisję Spraw Wewnętrznych w dezyderacie z dnia 7 maja 2014 r. Ważnym punktem obrad ma być dyskusja na temat potrzeby opracowania i wdrożenia programów społeczno-edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa oraz budowania pozytywnego wizerunku funkcjonariuszy, o które od dwóch lat – jak zapewne pamiętamy – zabiegają opozycyjne zarządy wojewódzkie NSZZ Policjantów, w związku z agresją wobec policjantów egzekwujących prawo. Na samym końcu posiedzenia zaplanowano wysłuchanie propozycji związkowych w zakresie tematów pilnych do przeanalizowania, ale niestety w ramach grup roboczych. A o tym jak działają takie grupy robocze, zdążyliśmy się niejednokrotnie przekonać. Trudno zliczyć ile takich zespołów pracowało na przestrzeni dwóch ostatnich lat. Jeszcze trudniej – co pożytecznego z ich pracy wynikło. Nawet jeśli wypracowano jakieś propozycje, spoczywają one gdzieś w szufladach.
Nasz sceptycyzm w stosunku do skuteczności Forum Dialogu Społecznego, jeśli chodzi o rozwiązywanie stawianych tam problemów, potęguje już sam skład. Rozbudowana do granic możliwości instytucja będzie raczej kolejną fasadą mającą sprawiać wrażenie, że z dialogiem społecznym w MSW jest wszystko w porządku. Pani Minister chce się spotykać i rozmawiać i jest w tym konsekwentna. Inna sprawa, co z tego wszystkiego wyniknie. Mając rzeczywistą wolę naprawienia sytuacji w służbach mundurowych, MSW mogłoby to przecież zrobić bez tworzenia dodatkowych kosztownych i czasochłonnych struktur.
Przyglądając się rozmiarom tego gremium, oprócz Pani Minister Spraw Wewnętrznych w roli przewodniczącej, w skład Forum wejdą: członkowie – przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, czyli sekretarz albo podsekretarz stanu w MSW sprawujący nadzór nad prowadzeniem spraw z zakresu ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego, sekretarz albo podsekretarz stanu sprawujący w MSW nadzór nad prowadzeniem spraw z zakresu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, sekretarz albo podsekretarz stanu w sprawujący nadzór nad prowadzeniem spraw z zakresu ochrony przeciwpożarowej i obrony cywilnej, Dyrektor Generalny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Dyrektor komórki organizacyjnej właściwej w sprawach nadzoru nad Policją i Biurem Ochrony Rządu, Dyrektor komórki organizacyjnej właściwej w sprawach nadzoru nad Państwową Strażą Pożarną, Dyrektor komórki organizacyjnej właściwej w sprawach nadzoru nad Strażą Graniczną, Dyrektor komórki organizacyjnej właściwej w sprawach wykonywania zadań dysponenta części budżetowej pozostającej we właściwości MSW, Dyrektor komórki organizacyjnej właściwej w sprawach wykonywania zadań z zakresu pomocy prawnej, Dyrektor komórki organizacyjnej właściwej w sprawach nadzoru założycielskiego MSW nad samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej, Pełnomocnik MSW do spraw kontaktów ze związkami zawodowymi – sekretarz Forum, Pełnomocnik MSW do spraw równego traktowania w służbach mundurowych, członkowie – przedstawiciele organów i jednostek organizacyjnych podległych MSW lub przez niego nadzorowanych a wśród nich: Komendant Główny Policji oraz osoba wyznaczona przez Komendanta Głównego Policji, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej oraz osoba wyznaczona przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Komendant Główny Straży Granicznej oraz osoba wyznaczona przez Komendanta Głównego Straży Granicznej i Szef Biura Ochrony Rządu oraz osoba wyznaczona przez Szefa Biura Ochrony Rządu.
Bogatą listę przedstawicieli związków zawodowych reprezentujących funkcjonariuszy organów i jednostek organizacyjnych podległych MSW lub przez niego nadzorowanych otwiera pięciu przedstawicieli Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, jeden przedstawiciel Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa, dwóch przedstawicieli Związku Zawodowego Strażaków „Florian”, dwóch przedstawicieli Krajowej Sekcji Pożarnictwa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, dwóch przedstawicieli Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej.
W składzie Forum Dialogu Społecznego nie zabrakło miejsca dla przedstawicieli cywilnych związków. Będą tam dwaj przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Policji, jeden przedstawiciel Związku Zawodowego Pracowników Policji – Komisja Krajowa w Katowicach, trzech przedstawicieli Związku Zawodowego Pracowników Cywilnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jeden przedstawiciel Niezależnego Związku Zawodowego Policji w Katowicach, jeden przedstawiciel Organizacji Międzyzakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Pracowników Cywilnych Policji.
Sławomir Koniuszy, Andrzej Szary