allianzlogo policja2016

alianz emeryt 2016

pzu policja 2015

pzu logo emeryt2015

warmia mazury 200

AP BEZUKOLO 1 2 ap 002

benjamin

bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

Czy dojdzie do sporu zbiorowego?

IMG 3387Do czerwca Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Olsztynie będzie czekał na korzystne decyzje w sprawie urealnienia w garnizonie tzw. średniej naliczeniowej, a także na rewindykację etatów policyjnych. Niekorzystny obrót sprawy spowoduje uruchomienie sporu zbiorowego i, w zależności od dalszego rozwoju sytuacji, protesty policjantów w regionie.

Garnizon warmińsko-mazurski stracił płynność w realizacji wniosków o mianowanie policjantów na wyższe stanowiska służbowe i wzrost dodatków służbowych lub funkcyjnych. W najgorszej sytuacji znajdują się komendy miejskie i powiatowe: z ponad pół tysiąca wniosków, 94% pochodzi z jednostek terenowych. Na ich realizację brakuje w skali miesiąca kilkudziesięciu tysięcy. Oczekujący na mianowanie policjanci traktują tę sprawę jako wyzysk – za realizację obowiązków służbowych na wyższym stanowisku, otrzymują niższe uposażenia, bo na ich mianowanie nie ma pieniędzy.

Oprócz konsekwencji jakie policjanci ponoszą indywidualnie, brak środków na przeszeregowania dezorganizuje służbę. Nie mogąc realizować polityki kadrowej, komendanci miejscy i powiatowi pozbawieni są podstawowego instrumentu motywowania swoich podwładnych i sprawnego kierowania jednostką, a to prowadzi do utraty autorytetu i dezorganizuje służbę. Na problem ten nakłada się niewystarczająca liczba policjantów. Piętrzą się w związku z tym zadania, rośnie liczba nadgodzin, dyżurów domowych, następuje obniżenie mierników pracy Policji w poszczególnych jednostkach, czyli w sposób obiektywny pogarsza się bezpieczeństwo w regionie.   

Aby rozwiązać ten problem należy przywrócić garnizonowi utracone etaty i dostosować nakłady finansowe do struktury zatrudnienia.  W ocenie Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie, wskaźniki (średnie naliczeniowe), na podstawie których kształtowana jest w komendach miejskich i powiatowych oraz w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wysokość wydatków na uposażenia, są zbyt niskie i należy je niezwłocznie dostosować do struktury zatrudnienia.

Równowagę w tym zakresie zaburzyło systematyczne zmniejszanie liczby etatów policyjnych w garnizonie. W 2009 r., o 106 etatów zmniejszono najpierw Oddział Prewencji Policji w Olsztynie, a w latach 2012 – 2015 odchudzono o 118 etatów pozostałe jednostki. Utrata tak dużej liczby najniżej zaszeregowanych etatów zmieniła proporcje pomiędzy stanowiskami kierowniczymi a wykonawczymi, co z jednej strony pociągnęło za sobą niekorzystne skutki finansowe, a z drugiej – wzrost liczby obowiązków w przeliczeniu na jednego policjanta.  

24 lutego Zarząd Wojewódzki wystosował do Ministra Błaszczaka petycję w tej sprawie, a 18 marca podjął uchwałę, że na decyzje mające na celu rozwiązanie opisanych tam problemów będzie czekał do 1 czerwca. Jeżeli do tego czasu kierownictwo resortu SWiA bądź Policji nie przedstawi konkretnych rozwiązań, uruchomiona zostanie procedura sporu zbiorowego. Zdaniem Zarządu Wojewódzkiego problem jest zbyt poważny, aby dłużej zwlekać z jego rozwiązaniem. Zbyt dużą cenę płacą policjanci a na dłuższą metę mogą zapłacić również mieszkańcy, znaczącym obniżeniem bezpieczeństwa.

Sławomir Koniuszy