W maju zmniejszy się liczba zaległości we wnioskach o mianowanie policjantów na wyższe stanowiska służbowe. Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie w porozumieniu z przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie zatwierdził pozytywnie 116 wniosków komendantów powiatowych i miejskich.
To pierwszy, duży krok na drodze do uporządkowania kwestii etatowych w garnizonie. Problemy jednej trzeciej tych policjantów, którzy najdłużej otrzymują niższe uposażenia niż wynika to z zakresu wykonywanych przez nich obowiązków służbowych zostaną rozwiązane od pierwszego maja. Wzrosną również ich dodatki służbowe i funkcyjne do poziomu minimów wynikających z zawartego przed ponad dwoma laty porozumienia.
Policjantów pełniących swoje obowiązki na zasadzie powierzenia (art. 37 ustawy o Policji) w garnizonie warmińsko-mazurskim jest oczywiście znacznie więcej. Na zgodę Komendanta Wojewódzkiego czekają obecnie aż 343 wnioski. Oprócz tego ponad sto wniosków dotyczy samego wzrostu dodatków służbowych i funkcyjnych. Na realizację wszystkich nie ma w tej chwili wystarczających środków, mimo to, Komendant Wojewódzki zapewnił, że podejmie ryzyko, aby sukcesywnie porządkować tę sytuację.
Pozostałe dwie trzecie wniosków o mianowanie na wyższe stanowiska służbowe doczeka się realizacji prawdopodobnie w czerwcu bądź w lipcu. Wszystko zależy jednak od decyzji Komendanta Głównego Policji a w zasadzie od tego, czy w naszym garnizonie zostanie podwyższona tzw. średnia naliczeniowa (wskaźnik kształtujący środki na wynagrodzenia dla policjantów) i czy oddane zostaną etaty utracone na przestrzeni kilku minionych lat.
Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Olsztynie liczy, że problemy te zostaną wreszcie rozwiązane. Do czerwca będzie czekał na konkretne propozycje ze strony Komendanta Głównego i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W przeciwnym razie uruchomi procedurę sporu zbiorowego i w zależności od dalszego rozwoju sytuacji akcję protestacyjną. Przyjmując plan działań zmierzających do znormalizowania sytuacji kadrowej i finansowej w garnizonie warmińsko-mazurskim, Zarząd Wojewódzki uznał, że sytuacja jest zbyt poważna, aby dłużej tolerować pogarszające się warunki służby i spadek mierników bezpieczeństwa w regionie. W wystosowanej do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji petycji znalazły się konkretne żądania oraz obszerne uzasadnienie poparte licznymi załącznikami, mówiącymi skąd się wzięły problemy garnizonu i w jaki sposób można je rozwiązać.
Sławomir Koniuszy