14 grudnia w Olsztynie odbyło się ostatnie w tym roku, a drugie w rozpoczynającej się kadencji posiedzenie Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie. W drugiej części obrad oraz w spotkaniu opłatkowym uczestniczyli Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, insp. Tomasz Klimek wraz ze swoimi zastępcami – insp. Andrzejem Zielonką, mł.insp. Arkadiuszem Sylwestrzakiem i mł.insp. Adamem Kallem. Części opłatkowej przewodniczył kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, ks. kan. dr inż. Zbigniew Czernik.
W porządku obrad znalazły się takie sprawy, jak m.in. przyjęcie Regulaminu Działania Prezydium Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie, w którym to dla poszczególnych wiceprzewodniczących i członków Prezydium przypisuje się konkretne funkcje i określa zakres zadań.
Ze świadczenia służby na rzecz działalności w Zarządzie Wojewódzkim, oprócz przewodniczącego, zwolnieni zostaną Wiceprzewodniczący-sekretarz Piotr Krupiński i wiceprzewodniczący Daniel Mądry. To oni, wraz z wiceprzewodniczącym-skarbnikiem Henrykiem Kołeckim tworzyć będą biuro Zarządu Wojewódzkiego. Działalność pozostałych wiceprzewodniczących i członków Prezydium mieć będzie charakter czysto społeczny.
Wśród tematów poruszonych z udziałem Komendanta Wojewódzkiego i jego zastępców uzgodniono takie kwestie, jak mianowania policjantów na wyższe stanowiska służbowe. Jak poinformował Komendant, kolejny istotny krok na drodze do zmniejszenia zaległości w tzw. przeszeregowaniach będzie można zrobić już w styczniu. Zdając sobie sprawę z tego, że przy tej regulacji na pełne zniwelowanie zaległości nie wystarczy środków, podstawowym kryterium przy typowaniu nazwisk będą miały wpływ długość pełnienia służby na tzw. powierzeniu i ogólny staż służby. Ciężar odpowiedzialności za prawidłowo sformułowane wnioski spoczywać będzie na komendantach miejskich i powiatowych, którzy stosowne listy muszą uzgodnić z właściwymi Zarządami Terenowymi NSZZ Policjantów.
Na kolejne regulacje w tym zakresie trzeba będzie poczekać do połowy przyszłego roku, ponieważ część środków musi zostać zarezerwowana dla policjantów, którzy ukończą szkolenie podstawowe oraz dla tych, którym zgodnie z ustawą przysługuje awans w stopniu służbowym. Dopiero po zrealizowaniu tych zobowiązań możliwe będzie wyliczenie środków potrzebnych do wykonania kolejnego kroku.
Wspólnie z Komendantem Wojewódzkim powrócono do problemu szkód powstających w sprzęcie transportowym i likwidowanych w ramach pakietu ubezpieczeń grupowych Allianz lub PZU. Od dłuższego czasu przedstawiciele Zarządów Terenowych zwracają uwagę, że procesowi temu towarzyszą pewne nieprawidłowości. Policjanci w terenie skarżą się, że ich odpowiedzialność za powstałe szkody bywa w wielu przypadkach wątpliwa i nie zawsze skala uszkodzeń odzwierciedla stan faktyczny. Aby temu zaradzić, przewodniczący ZW zaproponował, że badaniem okoliczności powstania szkody i jej opisem powinny zajmować się zespoły z udziałem przedstawicieli właściwych Zarządów Terenowych. Obecność tzw. czynnika społecznego w tym procesie ma wyeliminować ewentualne nadużycia i nieporozumienia. Propozycja przewodniczącego spotkała się z akceptacją Komendanta Wojewódzkiego, który zlecił podległym służbom sporządzenie opinii nt. podstaw funkcjonowania takich zespołów.
Wśród pytań do Komendanta Wojewódzkiego pojawiły się dwumiesięczne zaległości w wypłacie świadczeń za „dojazdy” i za „urlopowe”. Z tym tematem zmierzył się Komendant Kall, wyjaśniając, że ma to związek z rozpatrzeniem jego wniosku do Komendanta Głównego Policji o przesunięcie środków finansowych pomiędzy poszczególnymi pozycjami w wydatkach budżetowych. Zwłoka w wypłacie wynika po prostu ze zwłoki w podjęciu decyzji, która ma być decyzją kompleksową dla całej Policji. Innymi słowy, chodzi o uzyskanie dodatkowych środków z rezerwy Budżetu Państwa, gdzie decyzja uzależniona jest od sprawności działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyznaczane terminy zasilenia finansowego przesuwane były, jak dotychczas, trzykrotnie. Przewodniczący ZW zwrócił uwagę, że w przypadku nieuregulowania tej kwestii do końca roku, Zarząd Wojewódzki podejmie w tej sprawie stosowne działania.
W kategoriach problemu omówiono kwestię norm, jakie Ruch Drogowy ma zrealizować w okresie świątecznym. Dyskusja na ten temat odbyła się z udziałem Komendanta Sylwestrzaka, który wyjaśniał kto i w jaki sposób narzuca normy do wykonania. W konkluzji zwrócono uwagę, że pewną swobodę w zakresie konstruowania grafików służby mają właściwi komendanci. Muszą oni uwzględnić fakt, że normy do wykonania ujmowane są w cyklu dobowym, co w systemie trzyzmianowym pozwala na pewną elastyczność i skoncentrowanie sił wtedy, kiedy one rzeczywiście są potrzebne.
Z udziałem Komendanta Sylwestrzaka odbyła się też dyskusja na temat psów służbowych i ewentualności zmian w zakresie ich kompleksowego wykorzystania. Mówiono też o dodatkach służbowych dla policjantów obciążonych zadaniami wykraczającymi poza zakres obowiązków przypisanych do stanowiska służbowego, o efektywności serwisu i naprawy sprzętu transportowego, a także o przesuwaniu policjantów pomiędzy poszczególnymi komórkami organizacyjnymi w obrębie komend. Na wyjątkowo problematyczny przykład zwrócił uwagę Dariusz Białousz z Zarządu Terenowego w Bartoszycach, gdzie policjant z Ruchu Drogowego nie może się doczekać na przeniesienie do pionu kryminalnego, mimo że istnieje taka potrzeba, a sam policjant posiada odpowiednie przeszkolenie no i chęci.
Odnosząc się do ostatniej kwestii, Komendant Klimek zwrócił uwagę na pewne priorytety wynikające z pogarszającego się bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zaznaczył, że tendencje spadkowe uwidoczniły się w całej Polsce a województwo warmińsko-mazurskie jest na tym tle wyjątkowo jaskrawym przykładem. Te okoliczności nakazują koncentrować się na zadaniach związanych z ruchem drogowym, wobec czego wszelkie przeniesienia z tego pionu będą utrudnione do czasu uporania się z tym problemem. Komendant podkreślił, że wspólnym mianownikiem problemów związanych zarówno z przeszeregowaniami, jak i z miernikami jest brak etatów. Licząc na wsparcie ze strony Zarządu Wojewódzkiego zapewnił, że nie będzie ustawał w działaniach na rzecz zwiększenia stanu etatowego w naszym garnizonie.
Daniel Mądry