Warmińsko-Mazurska Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych krytycznie oceniła pomijanie funkcjonariuszy Służby Więziennej i żołnierzy zawodowych w pracach Rządu poświęconych liberalizacji przepisów dotyczących wymiaru uposażenia za czas zwolnienia lekarskiego.
W krytycznym stanowisku wystąpiła do Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z wnioskiem o niezwłoczne zwołanie posiedzenia, zajęcie krytycznego stanowiska wobec działań Rządu i o podjęcie zdecydowanych działań zapobiegawczych.
W uzasadnieniu swojego stanowiska Warmińsko-Mazurska Federacja napisała: „Od 1 lipca 2014 r. zaczęły obowiązywać przepisy pozbawiające funkcjonariuszy służb mundurowych 20% uposażenia w związku z absencją chorobową. Środowisko służb mundurowych nigdy tej zmiany nie zaakceptowało, dając temu wyraz w licznych manifestacjach i pikietach zarówno na etapie legislacji, jak i po jej wprowadzeniu. W protestach kierowanych do ówczesnej władzy strona związkowa wskazywała, że implementacja prawa pracy do rozwiązań obowiązujących w służbach mundurowych pozbawiona jest uzasadnienia i sprzeczna z zasadami sprawiedliwości społecznej. Ani bowiem nie uwzględnia specyfiki służby, charakteryzującej się m.in. znacznie wyższym ryzykiem zachorowań i urazów, ani nie odpowiada zasadom sprawiedliwości społecznej – bo wprowadza tylko te rozwiązania kodeksowe, które są niekorzystne. W swoich staraniach Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych wspierana była przez parlamentarzystów z ówczesnej opozycji, w tym przez prominentnych polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy zapewniali, że po przejęciu władzy w Polsce odwrócą niekorzystne reformy. Wybory parlamentarne z 2015 r. dowiodły, że funkcjonariusze służb mundurowych tym obietnicom zaufali. O zamiarze ich wypełnienia świadczyć mogą prace nad rządowym projektem ustawy, zakładającym zachowanie przez funkcjonariusza pełnego uposażenia w przypadku zwolnienia lekarskiego nieprzekraczającego 30. dni w roku.
Warmińsko-Mazurska Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych nie znajduje żadnego uzasadnienia dla pominięcia w tych pracach funkcjonariuszy Służby Więziennej i żołnierzy. W polskim systemie prawnym funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi korzystali z jednolitych uregulowań jeśli chodzi o system uposażeń, system emerytalny czy podejście do takich kwestii, jak absencja chorobowa. Pominięcie funkcjonariuszy Służby Więziennej i żołnierzy zawodowych w pracach liberalizujących powyższe przepisy, Warmińsko-Mazurska Federacja odbiera jako próbę nieuzasadnionego zróżnicowania sytuacji prawnej w służbach, które od zawsze traktowane były na równi. Po doniesieniach na temat zamiarów wprowadzenia pluralizmu związkowego w Policji można uznać, że to już druga próba rozbicia jedności naszego środowiska. Tego typu działania pozostają dla nas kompletnie niezrozumiałe i nieakceptowalne.”
Sławomir Koniuszy