25 lipca 2013 roku w Olsztynie odbyło się kolejne posiedzenie Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego w Olsztynie. W części posiedzenia uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, nadinsp. Józef Gdański.
Z jego udziałem odbyła się dyskusja, w trakcie której odniesiono się bieżących tematów związanych z funkcjonowaniem garnizonu warmińsko-mazurskiej Policji i głównych problemów z tym związanych.
Z okazji trwających obchodów Święta Policji, Komendant Wojewódzki, za pośrednictwem przewodniczących zarządów terenowych, podziękował wszystkim policjantkom i policjantom za kolejny okres dobrej, owocnej służby i przekazał im najlepsze życzenia. Pan Komendant podziękował również związkowcom za dobrą, konstruktywna współpracę, która leży w słusznym interesie policjantów całego garnizonu i przyczynia się do poprawy jego funkcjonowania.
W części roboczej posiedzenia, zgodnie z przyjętym porządkiem obrad przekazano szczegółowe informacje nt. ostatniego posiedzenia Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, który odbywał się w dniach 12 – 13 czerwca 2013 r. W szczególności omówiono warunki i formę zakończenia sporu zbiorowego z Komendantem Głównym Policji; decyzja o wszczęciu akcji protestacyjnej i przyjętej strategii działanie w celu złożenia przez stronę rządową autopoprawki do złożonego w Sejmie projektu w sprawie tzw. L-4; sposób rozpatrzenia wniosku 7 ZW, skierowanego do ZG NSZZ P, który zawierał krytyczne stanowisko w sprawie sytuacji panującej polskiej Policji po ujawnieniu szeregu poważnych przestępstw, nieprawidłowości i nadużyć.
Na tle krytycznego stanowiska 7 zarządów wojewódzkich NSZZ Policjantów, którego tutejszy Zarząd Wojewódzki jest jednym z sygnatariuszy, omówiono trudną sytuację finansową w polskiej Policji oraz wniosek skierowany w tej sprawie do Zarządu Głównego.
W kolejnym punkcie zaprezentowano i zatwierdzono dotychczasowe działania w ramach ogólnokrajowej akcji protestacyjnej, podjęte przez Wojewódzki Komitet Protestacyjny Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych województwa warmińsko-mazurskiego. Nakreślono też plany dalszych działań na terenie województwa. Scharakteryzowano i przeanalizowano działania podjęte przez Zarząd Główny NSZZ Policjantów i Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych w związku z losami projektu ustawy dotyczącej tzw. L-4. Skoncentrowano się na zagrożeniach, jakie tkwią w niektórych rozwiązaniach rządowego projektu i szansach na ich zmianę bądź wykreślenie.
Rozpatrzono wnioski skierowane do Zarządu Wojewódzkiego a także zatwierdzono decyzje i stanowiska przewodniczącego ZW oraz Prezydium ZW dotyczące zarówno opinii do aktów prawnych czy postępowań dyscyplinarnych, jak i bieżącej działalności Zarządu Wojewódzkiego.
Odrębną dyskusję poświęcono toczącym się i zakończonym postępowaniom, gdzie policjantki i policjanci korzystają z pomocy Funduszu Ochrony Prawnej Policjanta Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego. Zastanawiano się nad dalszym usprawnianiem procedury udzielania pomocy i sposobami na zwiększenie efektywności Funduszu w różnych aspektach, nie zapominając o roli adwokatów i pełnomocników w toczących się postepowaniach.
W trakcie posiedzenia ZW omówiono ponadto współorganizację wojewódzkich obchodów Święta Policji w Olsztynie, podjęto uchwały w sprawie współfinansowania uroczystości i zatwierdzono dotychczasowe wydatki.
Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej przedstawił stanowisko swojej Komisji w sprawie obecności na posiedzeniach ZW i zasad związanych z wyznaczaniem zastępstwa w przypadku nieobecności przewodniczących poszczególnych zarządów terenowych. Zapoznał też członków ZW z czynnościami kontrolnymi, zleconymi przez Główną Komisję Rewizyjną po skardze przewodniczącego ZT NSZZ P KWP w Olsztynie na działalność ZT NSZZ P OPP w Olsztynie.
Radosław Rząp