W tym roku, dzięki współpracy Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów z Komendantem Wojewódzkim Policji, policjanci z Warmii i Mazur mogli swoje święto uczcić w olsztyńskiej Filharmonii. 30 lipca 2013 r. właśnie tam odbyła się główna uroczystość zwieńczająca wojewódzkie obchody.
Po Mszy Świętej w intencji m.in. policjantów, pracowników Policji, Związku Zawodowego Policjantów, której osobiście przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Wojciech Ziemba – Metropolita Warmiński, uczestnicy uroczystości spotkali się w Filharmonii. Gala rozpoczęła się od wysłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego, wprowadzenia sztandaru Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i złożenia meldunku zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Mirosławowi Schosslerowi.
Przywitanie zaproszonych gości i uczestników przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie nadinsp. Józefa Gdańskiego było wstępem do najważniejszego punktu gali – wyróżnienia policjantów szczególnie zasłużonych dla służby. Wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych, przyspieszanych awansów dokonali zastępca Komendanta Głównego Policji, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, zastępca Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Jan Maścianica i Marszałek Województwa Jacek Protas.
Medalami „Za Długoletnią Służbę”, nadanymi przez prezydenta RP odznaczonych zostało na Warmii i Mazurach w tym roku aż 234 policjantów i pracowników Policji. Odznaczenia „Zasłużony Policjant”, nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych przypięto do munduru 149 policjantom. Na wyższe stopnie służbowe awansowano zaś ponad 1250 policjantów – 165 w korpusie szeregowych, 438 w korpusie podoficerów, 572 w korpusie aspirantów, 48 w korpusie oficerów młodszych i 36 w korpusie oficerów starszych.
„Odznakę Honorową NSZZ Policjantów”, nadawaną przez Kapitułę Honorową Zarządu Głównego NSZZ Policjantów wręczyli Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ P w Olsztynie Sławomir Koniuszy wraz z Komendantem Wojewódzkim nadinsp. Józefem Gdańskim.
W uznaniu zasług stanowiących bardzo istotny wkład w rozwijanie działalności statutowej NSZZ Policjantów i środowiska policyjnego, któremu ta organizacja służy, uchwałą Kapituły Honorowej Zarządu Głównego NSZZ Policjantów nr 39/VI/2013 z dnia 13 czerwca 2013 roku, nadano tę odznakę ks. kan. dr Marianowi Midurze – Kapelanowi Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterstwa Policji w Olsztynie, Tobiaszowi Niemiro – Prezesowi Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Olsztynie, Grzegorzowi Paciulanowi – Przewodniczącemu Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych, Jerzemu Samociukowi – Dyrektorowi Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Olsztynie i Januszowi Skowrońskiemu – właścicielowi przedsiębiorstwa „TEWES-BIS”.
Zdaniem Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie, który wnioskował o to wyróżnienie, uhonorowani w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju działalności statutowej NSZZ Policjantów. Ich osobiste zaangażowanie w sferę spraw istotnych dla policjantów, emerytów policyjnych i ich rodzin ułatwiło rozwiązanie wielu istotnych problemów. To dzięki nim łatwiej było Związkowi Zawodowemu odwoływać się do opinii publicznej w sprawach ważnych zarówno dla policjantów, jak i dla bezpieczeństwa w regionie. To ich ofiarność przesądziła, że policjanci naszego garnizonu mogli prezentować swoją mistrzowską klasę sportową w Holandii, Hiszpanii, Włoszech czy Portugalii. To ich wrażliwość sprawiła, że pamięć o funkcjonariuszach, którzy ponieśli największą ofiarę w interesie bezpieczeństwa społecznego, godnie jest podtrzymywana. To oni dają pewność Związkowi, że w razie potrzeby można liczyć na ich wsparcie w każdej ważnej dla policjantów sprawie. Nadając im Honorowe Odznaki NSZZ Policjantów chcemy im wszystkim za to podziękować.
W gronie odznaczonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych za zasługi dla Policji znaleźli się: Janusz Chełchowski – Dyrektor SPZOZ MSW w Olsztynie, Czesław Kalinowski – Dyrektor UKS w Olsztynie, Jerzy Przybyłek – Prokurator Okręgowy w Olsztynie, Zbigniew Więckiewicz – Prokurator okręgowy w Elblągu, Marek Gronkiewicz – Naczelnik Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Olsztynie, Bogdan Kurta – Starosta Powiatu Mrągowskiego i Stanisław Matwiejec – Prokurator Rejonowy w Mrągowie.
Wspólnym mianownikiem wszystkich przemówień była refleksja poświęcona służbie w Policji w kilku istotniejszych aspektach. Mówiono o roli Policji w kształtowaniu właściwego poziomu bezpieczeństwa w kraju, jej społecznej roli, zaufaniu, którym obdarza policjantów społeczeństwo oraz zagrożeniach, jakie dla policjantów niesie za sobą ta niezwykle ciężka i odpowiedzialna służba. Przedstawiciele Rządu, samorządu oraz parlamentarzyści wyrażali uznanie dla policjantów i wskazywali na wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców regionu, który jest najlepszym wskaźnikiem efektów codziennej służby.
Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów zwrócił uwagę, że Święto Policji a jednocześnie jubileusz stwarzają Polakom okazję do głębszej refleksji nad Policją i nad policjantami, którzy swą codzienną służbę dedykują społeczeństwu:
– Kiedy zastanowimy się nad głównym produktem polskiej Policji, czyli bezpieczeństwem w kraju, stwierdzimy że ogromna część społeczeństwa wyraża zadowolenie, potwierdzają to rozmaite sondaże i statystyki. W społeczeństwie są też i tacy, którym daleko do okazywania entuzjazmu z tego powodu.
Pierwsza okoliczność dostarcza policjantom ogromnej satysfakcji, druga – chociaż mniej radosna, też jest cenna, bo każe zastanowić się nad tym, co należy poprawiać i usprawniać, żeby w tych niełatwych czasach jeszcze lepiej zadbać o nasze wspólne bezpieczeństwo. O tym, ile to wymaga wysiłku i poświęcenia, ile też pociąga za sobą ofiar, także mówią statystyki. Chociaż statystyk pokazujących ilu policjantów zginęło na służbie, ilu bezpowrotnie straciło zdrowie, nikt nie chce powiększać, to tak się niestety dzieje. Chcemy tylko – podkreślał przewodniczący – aby o tym wszystkim pamiętano, aby nie porównywano tej jakże ciężkiej i ofiarnej służby z pracą w cywilu.
Przewodniczący przypomniał, że w dniu Święta Policji kieruje się pod adresem policjantów wiele ciepłych słów: uznania, szacunku, zrozumienia… Wyrażają je przedstawiciele Rządu, samorządów, parlamentarzyści, przedstawiciele organów współpracujących z Policją a także ci, którym codziennie służymy – zwykli obywatele.
Wszystkim policjantkom i policjantom oraz pracownikom Policji życzył tego, aby uznanie, szacunek i zrozumienie trudów tej służby stały się zjawiskiem zdecydowanie powszedniejszym. Żeby pamiętali o tym szczególnie politycy, którzy starają się poprawiać obowiązujące prawo.
– Bez tej odświętnej myśli, bez tej głębokiej refleksji, budowanie etosu służby jest niezmiernie trudne a czasami okazuje się wręcz niemożliwe!
Radosław Rząp