allianzlogo policja2016

alianz emeryt 2016

pzu policja 2015

pzu logo emeryt2015

warmia mazury 200

AP BEZUKOLO 1 2 ap 002

benjamin

bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

MSW uczy związkowców demokracji

inwi1Zamiast rozwiązywać problemy służb mundurowych – jest ich przecież cała masa a zdecydowana  większość z nich zagraża utrzymaniu właściwego poziomu bezpieczeństwa publicznego – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zabrało się za inwigilowanie działaczy NSZZ Policjantów.

Po publicznym ujawnieniu przez związki zawodowe służb mundurowych, że dialog społeczny to farsa a złożony do Sejmu projekt ustawy ws. L-4, jest zwykłym bublem, troska o utrzymanie władzy wzięła górę nad troską o bezpieczeństwo publiczne.

Dzięki wysłuchaniu publicznemu i pikiecie zorganizowanej przed Sejmem w dniu 27 sierpnia 2013 r. związki zawodowe służb mundurowych miały szansę wykrzyczeć publicznie smutną prawdę o rzeczywistych problemach funkcjonariuszy, związanych z tym zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego i  o krótkowzroczności oraz arogancji kierownictwa resortu Spraw Wewnętrznych.

Reakcja posłów Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych na argumenty związkowe wydaje się budzić nadzieję – 30 sierpnia powołano specjalną Podkomisję, która zajmie się projektem L-4 – reakcja MSW budzi natomiast niepokój.

Chociaż Wiceszef resortu Spraw Wewnętrznych Marcin Jabłoński nie usłyszał podczas wysłuchania publicznego żadnych argumentów przemawiających za wycofaniem lub zmianą rządowego projektu ustawy ws. L-4, to zareagował natychmiastowo, co pozwala przypuszczać, że nie złożyły się na to przyczyny otolaryngologiczne a oburzenie tym, co funkcjonariusze sądzą  o projekcie i o zarządzaniu służbami mundurowymi.   

Jak czytamy w nocie Biura Prasowego ZG NSZZ Policjantów, w rezultacie zainteresowania kierownictwa MSW do wszystkich komendantów wojewódzkich i komendantów szkół Policji skierowano pismo o przekazanie do godziny 1400 dnia 30 sierpnia następujących informacji:

  1. Ilu policjantów i pracowników Policji będących członkami zakładowej organizacji pracy, którzy korzystają z uprawnienia do pełnego lub czasowego zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia wynikającego z art. 31 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234, z późn. zm.) w chwili obecnej jest zatrudnionych w podległej jednostce organizacyjnej Policji? Jaki jest roczny koszt utrzymania tych pracowników?
  2. Ilu jest w chwili obecnej zatrudnionych policjantów i pracowników Policji będących członkami zakładowej organizacji pracy, którym przysługuje uprawnienie na mocy art. 31 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234, z późn. zm.) Jaki jest roczny koszt utrzymania tych pracowników?
  3. Jaki jest koszt udostępniania pomieszczeń i urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania działalności związkowej?
  4. Jaki jest koszt transferów pieniężnych na rzecz zakładowych organizacji pracy?
  5. Jakie koszty ponosi podległa jednostka organizacyjna Policji wynikające ze stosowania art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych, w brzmieniu: „Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonywania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy?”

Widzimy zatem, jakie zagadnienia dotyczące związków zawodowych zaprzątają uwagę niektórych posłów oraz kierownictwa MSW. Dobrze o tym wiedzieć w kontekście zbliżającej się pikiety pod Ministerstwem Spraw Wewnętrznych (11 września). Czyżby tak wyglądał pomysł naszego resortu na dialog społeczny?

Sławomir Koniuszy, w oparciu o informacje Biura Prasowego ZG NSZZ Policjantów