24 września 2013 r. na terenie Sejmu RP odbyły się spotkania przedstawicieli Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z przedstawicielami klubów parlamentarnych Polskiego Stronnictwa Ludowego i Ruchu Palikota.
Poseł Jan Bury – Przewodniczący Klubu Parlamentarnego – zadeklarował, że na najbliższe posiedzenie swojego klubu zaprosi Ministra Spraw Wewnętrznych żeby zapoznać się ze stanowiskiem ministerstwa w sprawie projektu o tzw. L-4 i przedstawić własne propozycje do tego projektu.
Poseł Artur Dębski – Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych – wyraził w imieniu Klubu Parlamentarnego Ruchu Palikota pogląd, że w ciągu ostatnich 20 lat z winy polityków następuje dezawuowanie znaczenia i roli służb mundurowych. W jego ocenie jest to zły kierunek. Przykładem tej tendencji jest rządowy projekt ustawy zmieniający zasady obliczania uposażenia funkcjonariuszom przebywającym na zwolnieniu lekarskim. W związku z czym jest on przeciwny rozwiązaniom zaproponowanym w tym projekcie.
Klub Parlamentarny PSL w spotkaniu reprezentowali:
poseł Jan Bury - Przewodniczący Klubu, poseł Mirosław Pawlak – Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych, poseł Zbigniew Sosnowski –Zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych, poseł Zbigniew Włodkowski – Zastępca Przewodniczącego Klubu PSL i senator Andżelika Możdżanowska;
Klub Parlamentarny Ruchu Palikota reprezentowali: poseł Artur Dębski – Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych, poseł Wojciech Penkalski – członek Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych, poseł Tomasz Makowski – członek Parlamentarnego Zespołu ds. Służb Mundurowych i poseł Jerzy Borkowski.
Ze strony FZZ SM w obydwu spotkaniach uczestniczyli: Grzegorz Nems – Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów, Józef Partyka – Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów, Marcin Kolasa – Wiceprzewodniczący KKW NSZZ FSG, Czesław Tuła – Przewodniczący ZG NSZZ FiPW, Krzysztof Hetman – Przewodniczący ZG NSZZ Pracowników Pożarnictwa i Jarosław Nowak – Wiceprzewodniczący ZK ZZS "Florian".
W obydwu spotkaniach przedstawiciele FZZ SM poinformowali o przyczynach i postulatach prowadzonej akcji protestacyjnej oraz zrelacjonowali przebieg dotychczasowych prac nad projektem ustawy ws. zwolnień lekarskich funkcjonariuszy. Zaprezentowano stanowisko Federacji w tej kwestii oraz przedstawiono szereg argumentów przemawiających za odrzuceniem projektu. Zwrócono uwagę, że przyjęcie projektu ustawy przez parlament w obecnym kształcie, zmierza de facto do likwidacji odrębnego systemu dla służb mundurowych. W ocenie Federacji, proponowane rozwiązania spowodują, że funkcjonariusze znajdą się w gorszej sytuacji niż pracownicy korzystający z uprawnień przewidzianych w Kodeksie pracy. Funkcjonariusze nie będą mieli płatnych nadgodzin ani ekwiwalentu za służbę w porze nocnej, święta i dni ustawowo wolne.
Ponadto podniesiono kwestię zamrożenia płac w służbach mundurowych, przeznaczania środków z wakatów na bieżące funkcjonowanie służb oraz przedstawiono dane dotyczące zwiększonej liczby zwolnień ze służby w formacjach podległych MSW w latach 2010 – 2012, wskazujące na dodatkowe wydatki z budżetu wynikające z forsowania przez rząd niekorzystnych dla funkcjonariuszy rozwiązań.
Podczas spotkania wyrażono sceptycyzm co do realności zawartego w projekcie ustawy ws. L-4 rozwiązania przewidującego wypłatę dodatkowych nagród dla funkcjonariuszy pełniących służbę za osoby nieobecne z powodu choroby. Przedstawiciele FZZ SM poinformowali o propozycji 90-dniowej karencji, w toku której uposażenie funkcjonariusza przebywającego na zwolnieniu lekarskim pozostawałoby pełnopłatne oraz rozwiązaniach polegających na uszczelnieniu obecnego systemu.
Opracowano na podstawie komunikatu Marcina Kolasy