allianzlogo policja2016

alianz emeryt 2016

pzu policja 2015

pzu logo emeryt2015

warmia mazury 200

AP BEZUKOLO 1 2 ap 002

benjamin

bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

Związki Zawodowe na Warmii i Mazurach niepokoją się o bezpieczeństwo

forum-jpg-8Wszystkie trzy reprezentatywne organizacje związkowe z Warmii i Mazur – Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” i OPZZ – wyraziły zaniepokojenie z powodu pogarszających się mierników bezpieczeństw w regionie.

Sytuacja nie jest na razie alarmująca, ale niektóre mierniki ujawniają pewien niebezpieczny trend, przed którym od kilkunastu już miesięcy przestrzegają Komendanta Głównego Policji zarówno związkowcy z Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, parlamentarzyści, jak też przedstawiciele organów władzy rządowej i samorządowej w województwie.

5 listopada 2013 r. odbyło się posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych, organizacji w skład której wchodzi NSZZ Policjantów. Głównym tematem obrad był wpływ redukcji etatów na przeciążenie policjantów obowiązkami służbowymi i w rezultacie na obniżenie pewnych parametrów bezpieczeństwa w województwie warmińsko-mazurskim.

Na bazie mierników zaprezentowanych na odprawie kadry kierowniczej Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego w dniu 9 października  2013 r., podsumowującej pracę Policji za okres od stycznia do października, Zarząd Wojewódzki Forum Związków Zawodowych przyjął stanowisko. ZW FZZ zwrócił  uwagę na związek spadku parametrów bezpieczeństwa z redukcją etatów policyjnych. Jak podkreślono w dokumencie, ubytki w stanie etatowym nastąpiły po wejściu w życie zarządzenia nr 88 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 lutego 2011 r. w sprawie zasad naliczeń etatowych w Policji.

Zanim to nastąpiło garnizon liczył 3749 etatów policyjnych. W wyniku redukcji w latach 2011 – 2013, opartej na algorytmie zawartym w tym zarządzeniu, województwo straciło aż 147 etatów. Czyli że obecnie garnizon liczy już tylko 3602 etatami policyjnymi.

Zdaniem członków Forum, problem dodatkowo komplikuje duża liczba wakatów, nie wynikająca – jak usiłuje przekonywać Komendant Główny Policji – z naturalnej fluktuacji kadr czy też suwerennej decyzji Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, tylko z limitów określanych właśnie przez Komendanta Głównego. Plany naboru są bowiem konstruowane w ten sposób, żeby utrzymywać w województwach wakaty na poziomie ok. 5 – 6%. Na dzień 1 listopada 2013 roku Policja w województwie ma aż 180 wakatów. Gdyby nie to, w województwie  byłoby 327 policjantów więcej.

Za pismem z dnia 8 listopada 2013 r., L.dz. 04/01/11/2013 przesłano Komendantowi Głównego Policji przyjete stanowisko i  zwrócono się do niego znowelizowanie zarządzenia nr 88 KGP z dnia 1 lutego 2011 r. w sprawie zasad naliczeń etatowych w Policji oraz o przywrócenie etatów policyjnych utraconych przez tutejszy garnizon od 2011 r.

Stanowisko i wniosek w pełni poparły pozostałe reprezentatywne organizacje związkowe z naszego regionu – Warmińsko-Mazurski Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność”, Rada OPZZ woj. Warmińsko-Mazurskiego i Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność”.

Stanowisko Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych wraz ze stanowiskami popierającymi oraz z wcześniejszymi stanowiskami Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego i Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, jak również interpelacjami niektórych parlamentarzystów skierowano do wiadomości Ministra Spraw Wewnętrznych, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego i Marszałka Województwa.

Czekamy na odpowiedź ze strony Komendanta Głównego Policji  i być może na reakcję organów, poinformowanych o działaniach Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych.

Sławomir Koniuszy