allianzlogo policja2016

alianz emeryt 2016

pzu policja 2015

pzu logo emeryt2015

warmia mazury 200

AP BEZUKOLO 1 2 ap 002

benjamin

bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

Projekt ustawy o komisjach lekarskich trafił do opiniowania

opinia30 stycznia 2014 r. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Piotr Stachańczyk skierował do Zarządu Głównego NSZZ Policjantów projekt ustawy o komisjach lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Pierwotnie projekt obejmował szerszy zakres zmian. Oprócz ustroju komisji lekarskich i zwiększenia przede wszystkim ich kompetencji odnosił się też do rent inwalidzkich funkcjonariuszy. Ten drugi element wywołał w środowisku najwięcej obaw i został z obecnego projektu wyłączony, co nie oznacza, że Rząd o tym zapomniał.

Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, mamy 30 dni na wyrażenie opinii do tego projektu. Zarząd Główny NSZZ Policjantów czeka na opinię Zarządów Wojewódzkich do 17 lutego. Z artykułu wcześniej opublikowanego na naszej stronie („Na reformie L-4 się nie skończy”, http://www.zwnszzp.olsztyn.pl/aktualności) wiemy, że w projekcie ustawy nie znajdziemy katalogu chorób, które komisja będzie wiązała z wykonywaniem obowiązków służbowych.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, lista chorób mających związek ze służbą znajdzie się w stosownym rozporządzeniu. Jej powstaniem ma się zająć zespół rządowo-związkowy. Takie zapewnienia padły 17 stycznia 2014 r. na spotkaniu przedstawicieli Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z Ministrem Sienkiewiczem.

Zarząd Główny NSZZ Policjantów oczekując więc na opinię ws. projektu ustawy  o komisjach lekarskich nie powinien zapominać, że jego ocena w oderwaniu od wspomnianego wyżej projektu rozporządzenia będzie zdecydowanie niepełna i przez to mało warta. W tej sytuacji należałoby w trybie pilnym wystąpić do Pana Ministra z wnioskiem o odłożenie procesu opiniowania przekazanego projektu ustawy do momentu wypracowania i uzgodnienia projektu tego właśnie rozporządzenia.

Tylko w taki oto sposób stworzymy sobie szansę na unikanie nieporozumień przy wprowadzaniu zmian. Czytając komunikat Federacji nr F-2/2014 z dn. 20 stycznia 2014 r. (szczególnie ostatni wytłuszczony akapit), podpisany zresztą przez Pana Przewodniczącego Nemsa, wniosek o przesuniecie terminu opiniowania ustawy spotka się z przychylnością Pana Ministra. 

Radosław Rząp