allianzlogo policja2016

alianz emeryt 2016

pzu policja 2015

pzu logo emeryt2015

warmia mazury 200

AP BEZUKOLO 1 2 ap 002

benjamin

bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

Rozliczanie czasu służby w dniu wolnym

przewodnikpsaW zamian za służbę  pełnioną w dniu wolnym od służby policjant otrzymuje dzień wolny w innym dniu tygodnia. Chociaż § 9 ust. 3 Rozporządzenia MSWiA z dnia 18 października w sprawie rozkładu czasu służby policjantów brzmi raczej zrozumiale, w praktyce dość często pojawiają się pewne kłopoty interpretacyjne.

Policjanci odpowiedzialni za ewidencjonowanie godzin służby nie są pewni, ile godzin zapisać swojemu podwładnemu, który w dniu wolnym od służby został ściągnięty do jednostki i wykonywał zlecone mu czynności, np. przez 4 godziny. A skoro nie ma pewności ile godzin należy mu w związku z tym zaliczyć do wymiaru służby, nie ma też pewności ile trzeba mu ich oddać.

W garnizonie warmińsko-mazurskim problem ten próbowano rozwikłać na przykładzie przewodników psów służbowych, którzy dość często wzywani są do jednostki  w dniu wolnym od służby, bo zaszła konieczność użycia psa tropiącego w związku z jakimś zdarzeniem. I Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie, i radca prawny opowiedzieli się za rozszerzającą interpretacją obowiązujących przepisów.    

Uznano więc, że „policjantowi, który stawi się do jednostki i wykona czynności służbowe związane np. z tropieniem śladów, należy udzielić 1 dnia wolnego w wymiarze 8 godzin w innym dniu. Jeden dzień wolny w wymiarze 8 godzin przysługuje funkcjonariuszowi niezależnie od tego ile godzin przepracował w trakcie dnia wolnego od służby. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy funkcjonariusz przepracował w tym dniu więcej niż 8 godzin, wówczas do czasu służby zaliczamy faktyczną ilość godzin jaką przepracował funkcjonariusz.”

W celu uniknięcia rozbieżności w ewidencjonowaniu czasu służby policjantów stwierdzono, że należy:

1. do ewidencji godzin służby  wpisać 8 godzin jeżeli wykonywane czynności służbowe w trakcie zaplanowanego dnia wolnego trwały 8 godzin lub mniej;

2. do ewidencji godzin służby wpisać faktyczną liczbę godzin, jeżeli wykonywane czynności trwały dłużej niż 8 godzin;

3. w celach dowodowych, funkcjonariusz powinien umieścić w notatniku służbowym adnotację, że wykonane czynności służbowe miały związek ze stawieniem się  w jednostce na prośbę przełożonego w czasie wolnym od służby.

Sławomir Koniuszy

Opracowano na podstawie:

1. Pisma Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie do Zespołu Prawnego KWP w Olsztynie, L. dz. Nr Pr – 313/2014 z dn. 28.01.2014 r.;

2. Interpretacji Radcy Prawnego KWP w Olszynie podinsp. Jarosława Sztachańskiego z dn. 10.02.2014 r.;

3. Pisma I Zastępcy KWP w Olsztynie, L.dz. Nr Pr – 533/2014 z dn. 12.02.2014 r. do komendantów miejskich i powiatowych Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego