allianzlogo policja2016

alianz emeryt 2016

pzu policja 2015

pzu logo emeryt2015

warmia mazury 200

AP BEZUKOLO 1 2 ap 002

benjamin

bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

Prezydent podpisał ustawę o L-4 funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych

komorowskiPrezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zrównującą uprawnienia funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych w zakresie chorobowego z zasadami obowiązującymi w ZUSie. Wbrew planom przyjętym przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych i przez Zarząd Główny NSZZ Policjantów, odstąpiono od pomysłu spotkania się z Prezydentem Bronisławem Komorowskim lub z jego współpracownikami, aby przedstawić argumenty uzasadniające odmowę podpisania przez Prezydenta kontrowersyjnej ustawy ze względu na jej dyskryminacyjny charakter.

Z informacji zamieszczonej 14 marca 2014 r. na stronie Kancelarii Prezydenta RP wynika, że Prezydent Bronisław Komorowski  podpisał ustawę z dnia 24 stycznia 2014 r. wprowadzającą zmiany do ustawy o Policji i ustaw innych służb mundurowych oraz żołnierzy zawodowych.  Nowelizacja pozbawia funkcjonariuszy tych służb i żołnierzy uprawnienia w zakresie m.in. 100% odpłatności za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Po wejściu w życie przepisów wykonawczych  policjanci, strażacy, strażnicy graniczni, więziennicy, funkcjonariusze służb specjalnych i żołnierze zawodowi otrzymają za zwolnienie lekarskie  80% należnego im uposażenia.

100% zasiłku chorobowego funkcjonariusze otrzymają tylko wówczas, jeśli ich choroba będzie miała związek ze służbą. O tym zadecydują komisje lekarskie. Nowelizacja zobowiązuje je ponadto do kontrolowania prawidłowości wystawiania funkcjonariuszom zaświadczeń lekarskich i daje możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania takiego zwolnienia lekarskiego.

Według informacji zamieszczonej na stronie Zarządu Głównego NSZZ policjantów, ustawę autorstwa MSW krytykuje Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Według związkowców ustawa nie zmniejszy liczby dni, kiedy funkcjonariusze są na zwolnieniach, spowoduje natomiast, że mundurowi – obawiając się utraty pieniędzy – będą pełnić służbę chorzy, co wpłynie na bezpieczeństwo obywateli.

Związki zawodowe służb mundurowych zapowiedziały też skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli ustawa zostanie podpisana przez prezydenta w obecnym kształcie. Związkowcy zarzucają też rządowi, że z regulacji dotyczących cywilów czerpie jedynie takie pomysły, które są korzystne dla budżetu państwa a niekorzystne dla funkcjonariuszy. Dlatego przygotowują obywatelski projekt ustawy dotyczący odpłatności za nadgodziny, pracę w noce i święta.

W związku z podpisaniem przez Prezydenta RP nowelizacji z dnia 24 stycznia 2014 r., na stronie Jego Kancelarii zamieszczono informację, że za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim funkcjonariusze i żołnierze otrzymywać będą co do zasady 80 % uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, analogicznie do rozwiązań przyjętych w powszechnym, pracowniczym systemie ubezpieczeń. Odpowiedniemu zmniejszeniu ulegnie w związku z tym nagroda roczna, natomiast zmniejszenie uposażenia nie będzie uwzględniane przy obliczaniu podstawy wymiaru uprawnień emerytalnych i rentowych. Środki stanowiące różnicę (20%) w uposażeniu osób pozostających na zwolnieniu, zasilać mają fundusze przeznaczone na nagrody i zapomogi dla tych funkcjonariuszy, którzy faktycznie przebywać będą na służbie. Ustawa określa podstawy przebywania funkcjonariuszy na zwolnieniach lekarskich i jednocześnie wskazuje szereg okoliczności, w których pomimo pozostawania na zwolnieniu, funkcjonariusz otrzymywać będzie całe, niepomniejszone uposażenie. Ustawa wskazuje jakie rodzaje dokumentów będą honorowane odpowiednio dla przyczyny zwolnienia. Istotną część nowelizacji stanowią inkorporowane do treści ustawy zasady przyznawania i obliczania nagród rocznych. W uchwalonej ustawie przewiduje się wypłatę nagród rocznych, które będą stanowiły 1/12 uposażenia otrzymanego w roku, za który nagroda przysługuje. W przypadku przebywania na zwolnieniu wysokość nagrody ulegnie zatem obniżeniu.

Radosław Rząp