allianzlogo policja2016

alianz emeryt 2016

pzu policja 2015

pzu logo emeryt2015

warmia mazury 200

AP BEZUKOLO 1 2 ap 002

benjamin

bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

15-lecie Zespołu Minersko-Pirotechnicznego Sekcji AT

piro sat ikoPiękna pogoda i przyjazna atmosfera towarzyszyły obchodom 15-lecia Zespołu Minersko-Pirotechnicznego Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, które odbyły się 24 kwietnia 2014 r. w kompleksie rekreacyjno-wypoczynkowym w Łańsku.

W uroczystości wzięli udział m.in. Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski, Dyrektor Generalny W-M Urzędu Wojewódzkiego Marek Reda, Zastępca Prezydenta Olsztyna Bogusław Szwedowicz, Kierownik Biura ds. Obronnych i Bezpieczeństwa Publicznego Waldemar Boruszewski, który reprezentował Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie podinsp. Adam Kall, Janusz Tkaczyk były Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie st.bryg. mgr inż. Mirosław Rutecki, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie Janusz Chełchowski,Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie Janusz Dzisko, Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej Czesław Kalinowski,ksiądz Prałat Henryk Błaszczyk, a także przedstawiciele CBŚ, WSPol w Szczytnie, KWP w Olsztynie, OPP w Olsztynie, KMP w Olsztynie oraz emerytowani antyterroryści.

Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Olsztynie reprezentował wiceprzewodniczący Radosław Rząp wraz z przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej NSZZ P Zbigniewem Kowalskim.

Zaproszeni goście dziękowali policyjnym pirotechnikom za ich trudną i odpowiedzialną służbę. Wojewoda pogratulował policjantom, podkreślając ich ogromną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom Warmii i Mazur. Zapewnił, że jak co roku będzie wspierać działalność zespołu. Poinformował, że w tym roku z budżetu Wojewody zakupiony zostanie m.in. pies do wykrywania ładunków wybuchowych.

Waldemar Boruszewski reprezentujący Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego podkreślał profesjonalizm policyjnych pirotechników: „Wasze umiejętności są na wagę złota. Pełniona przez was służba pozwala nam spać spokojnie, mieszkańcy nie muszą się bać”.

Bogusław Szwedowicz przemawiając do zebranych powiedział, że mieszkańcy Olsztyna są dumni z obecności i pracy policyjnych pirotechników. Prosił również o przekazanie specjalnego dyplomu uznania za pracę Zespołu Minersko-Pirotechnicznego na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Wiceprzewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Olsztynie Radosław Rząp gratulując jubileuszu powiedział również o szerokim zakresie działania zespołu, podkreślając, że oprócz rozpoznania i neutralizacji ładunków wybuchowych policjanci zajmują się również prewencją, działalnością dydaktyczno-szkoleniową, jako wykładowcy i instruktorzy prowadzą kursy i szkolenia organizowane w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oraz Centrum Szkoleniu Policjantów w Legionowie.

Dowódca Zespołu Minersko-Pirotechnicznego podziękował wszystkim za życzenia, za przyjaźń oraz za wsparcie, jakie zespół otrzymywał przez 15 lat istnienia od osób zgromadzonych na uroczystości. Szczególne ciepłe słowa dowódca skierował do Pana Wojewody, podkreślając jego stała zaangażowanie.

Wyrazem podziękowania za pomoc oraz stałą dobrą współpracę były symboliczne „granaty” wręczane tym, na których wsparcie policjanci mogli liczyć w ciągu 15 lat istnienia. Miłym akcentem uroczystości były również podziękowania policjantów dla dowódcy za jego determinację i pracę na rzecz Zespołu Minersko-Pirotechnicznego.

Wyrazy podziękowania i uznania odebrali przedstawiciele NSZZ Policjantów za dotychczasową współpracę i pomoc w zorganizowaniu jubileuszu.

Po pierwszej, uroczystej części, nastąpiła druga, mniej oficjalna, na którą złożyły się rozmowy, wspomnienia, wymiana doświadczeń, a także prezentacja pracy pirotechnika w niecodziennym wydaniu. Tym razem, to goście mogli poczuć się pirotechnikami, samodzielnie neutralizując materiały pod okiem profesjonalistów.

Czym zajmuje się Zespół Minersko-Pirotechniczny?

Jest to wyspecjalizowana komórka zajmująca się fizyczną likwidacją zagrożeń związanych z rozpoznawaniem i neutralizacją materiałów wybuchowych i ładunków, ale także uzbrojenia i amunicji pozostałej po II Wojnie Światowej. Swoim działaniem zespół obejmuje nie tylko całe województwo warmińsko-mazurskim, ale także województwa ościenne, takie jak woj. pomorskie, czy woj. mazowieckie. Nasi policjanci zabezpieczali m.in. w 2009 roku gdańskie obchody 70-letniej rocznicy rozpoczęcia II Wojny Światowej, w 2012 roku zabezpieczali Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej oraz listopadowe Forum Nardów Zjednoczonych poświęconemu globalnej polityce klimatycznej, które odbyły się w 2013 r. w Warszawie. W Forum uczestniczyło około 12 tys. osób, wśród nich czołowi politycy i przedstawiciele organizacji międzynarodowych.

Oprócz fizycznego zwalczania „bombowego” zagrożenia, funkcjonariusze Zespołu prowadzą szeroko zakrojoną działalność dydaktyczno-szkoleniową m.in. szkolą Nieetatowe Grup Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego, Zespołu Aktów Terroru Kryminalnego KWP w Olsztynie a także funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Oprócz szkoleń prowadzonych w Komendach Miejskich czy Powiatowych Policji, prowadzą, jako wykładowcy i instruktorzy kursy i szkolenia orgaznizowane w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oraz Centrum Szkoleniu Policjantów w Legionowie.

Radosław Rząp