W dniu 9 lipca Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał 4 funkcjonariuszy wielkopolskiej policji winnych w głośnej tzw. sprawie „Bałtyckiej”.
W ocenie Zarządu Wojewódzkiego, który od 10 lat obejmuje ochroną prawną funkcjonariuszy i który szanuje niezależność sędziowską w poczuciu obowiązku reprezentowania interesu swoich członków jest zmuszony do wyrażenia swojego bardzo krytycznego stanowiska w sprawie ogłoszonego wyroku.
Zarząd nie może i nie akceptuje sposobu rozumowania sędziego, który rozstrzygał sprawę. W sytuacji gdy życie i zdrowie policjantów jest zagrożone tj. następuje bezpośredni i bezprawny na nich atak, czas na reakcję wynosi kilka sekund to wówczas policjanci zgodnie z prawem oraz przyjętą i wypracowaną od lat podczas szkoleń taktyką mają pełne prawo użycia broni służbowej.
W sprawie „Bałtyckiej” funkcjonariusze dochowali przyjętym zasadom czego sędzia nie uwzględnił. Stwierdzenie, że policjanci powinni zejść z toru jadącego na nich pojazdu jest poglądem sprzecznym z rolą jaką ma w społeczeństwie funkcjonariusz publiczny, który cieszy się zaufaniem ponad 70% polaków.
Sądy podejmując w tak ważnych sprawach wyroki powinny kierować się również interesem służby policjanta, przedstawiciela państwa polskiego, który musi mieć przekonanie,że może w podobnych sytuacjach działać zdecydowanie przy użyciu nawet najbardziej drastycznego środka przymusu bezpośredniego.
Zarząd Wojewódzki nie bagatelizuje skutków użycia broni jednak, aby policjanci byli pewni, że stoi za nimi Państwo muszą mieć przekonanie,że sądy, które mają znacznie więcej czasu (proces trwa 10 lat) na sprawiedliwe rozstrzygnięcie, wydają wyroki zapoznając się szczegółowo ze specyfiką służby policjantów.
W tym konkretnym przypadku Zarząd z przykrością musi oświadczyć, że orzekający sędzia mimo jak się wydaje logicznego ustnego uzasadnienia wydał wyrok zupełnie sprzeczny z tym rozumowaniem.
Zarząd Wojewódzki jak to było czynione dotychczas zapewni policjantom ochronę prawną przez zespół adwokacki, który od 10 lat dzięki ogromnemu osobistemu zaangażowaniu i profesjonalizmowi stara się edukować społeczeństwo, prokuratorów oraz poszczególne składy sędziowskie.
W tej sprawie nie można zapominać o obciążeniu psychicznym na jakie od dekady są narażeni 4 funkcjonariusze oraz ich rodziny.
Mamy przekonanie, że w końcowym efekcie wielkopolscy policjanci zostaną uniewinnieni a w polskim orzecznictwie utrwali się pogląd, że policjant którego życie jest zagrożone nie będzie musiał schodzić z drogi przestępcy.
Na inny scenariusz ze strony naszego Zarządu nie ma i nie będzie zgody.
W imieniu ZW NSZZ P woj. wlkp.
/-/ podinsp. Andrzej Szary – Przewodniczący
źródło: http://www.nszzpwlkp.pl/aktualnosc,4065,0.htm