allianzlogo policja2016

alianz emeryt 2016

pzu policja 2015

pzu logo emeryt2015

warmia mazury 200

AP BEZUKOLO 1 2 ap 002

benjamin

bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

ZG krytycznie o projekcie rozporządzenia dotyczącego „mundurówki”

opinieOpiniowany projekt rozporządzenia utrwala dyskryminację, która powstała po nowelizacji z 31 marca 2011 r., kiedy to wysokość równoważnika w zamian za umundurowanie uzależniono od rodzaju służby. Należy więc przywrócić stan prawny  w wersji pierwotnej, ukształtowany rozporządzeniem MSWiA z dnia 26 marca 2010 r.

Na początku sierpnia do Zarządu Głównego trafił do zaopiniowania projekt Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych zmieniający rozporządzenie MSWiA z dnia 26 marca 2010 r. ws. wysokości i warunków przyznawania policjantom równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie. Chociaż nowelizacja jest niewielka, bo w zasadzie stanowi konsekwencję rozszerzenia w ustawie o Policji katalogu rodzaju służb o służbę śledczą w związku z tworzeniem nowej jednostki organizacyjnej Policji, jaką będzie Centralne Biuro Śledcze Policji, to spotkała się z bardzo krytyczną opinią Związku.

Projekt rozporządzenia  skrytykowano nie dlatego, że nową służbę śledczą skatalogowano pod względem wysokości należnego równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie razem ze służbą kryminalną, ale dlatego, że w ogóle dokonano pod tym względem zróżnicowania poszczególnych służb. W tym sensie opiniowany projekt utrwala negowane przez NSZZ Policjantów zmiany, które wprowadzono w marcu 2011 r. (Dz. U z 2011 r. nr 70, poz. 373).

Opinia przypomina Ministrowi Spraw Wewnętrznych, że tamta zmiana, dla niektórych rodzajów służb, miała charakter dyskryminujący. Ewidentnie dyskryminowani stali się także ci, których zwolniono ze świadczenia służby na rzecz działalności związkowej. Utworzono de facto dodatkową kategorią policjantów, którym okres używalności przedmiotów umundurowania wydłużono o czas oddelegowania,  fałszywie wówczas zakładając, że w ogóle nie używają oni w tym czasie umundurowania. Zmianę tamtą, Zarząd Główny wiąże z działaniami odwetowymi, stanowiącymi „zemstę ówczesnego kierownictwa resortu i Policji za działania podejmowane przez NSZZ Policjantów w obronie interesów funkcjonariuszy.” 

Słuszność zarzutów związkowych pod adresem nowelizacji z 2011 r. potwierdza panujące obecnie zamieszanie i podziały wśród policjantów – czytamy w opinii. Równoważnik w zamian za umundurowanie bywa różnie naliczany w poszczególnych województwach, chociaż policjanci zajmują te same stanowiska służbowe w ramach tego samego rodzaju służby. Jako przykład w opinii wymieniono przypadek dyżurnych i zastępców.

Krytyczną opinię zwieńcza postulat o uchylenie w całości rozporządzenia MSWiA z dnia 31 marca 2011 r. Pozwoliłoby to na przywrócenie stanu pierwotnego w wersji rozporządzenia MSWiA z dnia  26 marca 2010 r.

Biorąc pod uwagę obecnie wzorową współpracę kierownictwa resoru i Policji z Zarządem Głównym, należy oczekiwać, że dalsze „działania odwetowe za działalność w obronie interesów funkcjonariuszy” tracą rację bytu, w związku z czym niesprawiedliwa nowelizacja, wprowadzona w 2011 r. – zgodnie z postulatem Zarządu Głównego – zostanie uchylona w całości.

Sławomir Koniuszy