29 października br., na kilka dni przed Świętem Wszystkich Zmarłych, na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przy ulicy Pstrowskiego 3 odsłonięto tablicę upamiętniającą poległych w służbie milicjantów i policjantów, którzy zginęli w latach 1919-2014.
Powyższe przedsięwzięcie, było możliwe dzięki współpracy środowisk działających na rzecz funkcjonariuszy, pracowników i emerytów warmińsko-mazurskiej Policji, m.in.: Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Policjantów oraz Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji w Olsztynie.
Obok wdów, sierot i rodzin poległych policjantów w uroczystości wzięli udział: Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Józef Gdański, Wicemarszałek woj. warmińsko-mazurskiego Pani Anna Wasilewska, Starosta powiatu olsztyńskiego Pan Mirosław Pampuch, Prezydent Miasta Olsztyn Pan Piotr Grzymowicz, Prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po poległych policjantach Pani Irena Zając oraz przedstawiciele służb mundurowych, a wśród nich Komendant Miejski Policji w Olsztynie insp. Andrzej Góźdź, Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie st. bryg. Mirosław Rutecki i inni.
Rozpoczynając uroczysty apel z udziałem kompanii honorowej KWP w Olsztynie, nadinsp. Józef Gdański przywitał wszystkich przybyłych gości, następnie zwrócił się do zebranych gości słowami:
„Dla wielu osób, które wstępują do Policji, decyzja ta to życiowe wyzwanie, dla niektórych - spełnienie marzeń, misja. Wszyscy składają przysięgę, która zobowiązuje do ciężkiej pracy oraz – co bardzo istotne - do odpowiedzialności za ludzkie losy. Część roty policyjnego ślubowania brzmi: „Ślubuję służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia.
Dzisiaj - w roku, w którym obchodzimy jubileusz 95 – lecia utworzenia Policji Państwowej – składamy hołd wszystkim tym, którzy wypełnili słowa roty do końca. Tym, którzy oddali życie na służbie, broniąc życia i mienia obywateli.
Wierzę, że wszyscy ci, których pamięć dziś wspominamy, odnaleźli w służbie to, co w niej najpiękniejsze – możliwość niesienia pomocy, pasję i zaangażowanie, bez których niemożliwe jest osiąganie wyznaczonych sobie celów i pewien jestem, że ich poświęcenie zostało docenione pamięcią, wdzięcznością i szacunkiem tych, którym nieśli pomoc i ratunek.”
Cześć ich pamięci!
W czasie uroczystości głos zabrał również, przewodniczący W-M ZW NSZZ Policjantów w Olsztynie Sławomir Koniuszy, który zwrócił się do zebranych wdów, sierot i rodzin po poległych policjantach słowami:
„Cieszymy się, że możemy dzisiaj uczestniczyć w odsłonięciu tablicy pamięci, że możemy wspólnie w jednym miejscu i w jednym czasie czcić pamięć policjantów, którzy w służbie społeczeństwu Warmii i Mazur oddali rzecz na tym świecie najcenniejszą – własne życie.
Cieszymy się, że powstał Honorowy Komitet i ufundował tę tablicę, przed którą dane jest spotkać się z rodzinami policjantów poległych w służbie. Ale czy rzeczywiście to my ufundowaliśmy tę tablicę.
Głębsza refleksja pozwala na stwierdzenie, że tablica pamięci powstała wówczas, kiedy pierwszy policjant w obronie interesów naszej społeczności oddał lub stracił swoje życie. To on, i wszyscy inni policjanci po nim ufundowali nam tablicę. Jest ona dla nas bezcenna, bo zapłacono za nią słoną cenę ofiarności, bo wciąż płacą za nią cierpieniem rodziny i najbliżsi poległych policjantów.
Każdy z nas chciałby niewątpliwie, żeby lista rzeczywistych „fundatorów” tablicy pamięci została zamknięta, wiem jednak, że to życie układa nam scenariusze. Dla policjantów pisze je służba a ona nie często bywa łaskawa.
Pokrzepiające jest to, że taka liczne grono uczestniczy w dzisiejszej uroczystości odsłonięcia tablicy pamięci. Jednak życzylibyśmy sobie, żeby grono rodzin, które straciły policjantów, już więcej się nie powiększało.”
Po poświęceniu pamiątkowej tablicy przez Arcybiskupa Edmunda Piszcza, przedstawiciele rodzin poległych funkcjonariuszy dokonali uroczystego jej odsłonięcia. Na tablicy widnieje napis: „Pamięci Policjantów, którzy zginęli na służbie w latach 1919-2014, broniąc życia, zdrowia i mienia obywateli”. W tym miejscu należy przypomnieć, że od 1991 roku w garnizonie warmińsko-mazurskiej Policji zginęło aż 13 policjantów.
Kwiaty i znicze złożyli wspólnie z nadinsp. Józefem Gdański, insp. Andrzejem Góździem oraz w imieniu Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie przewodniczący Sławomir Koniuszy, w asyście wiceprzewodniczących Doroty Rak i Radosława Rząp.
Radosław Rząp
Zdjęcia: Daniel Burski, Daniel Mądry