Na kanwie zajść w Legionowie po śmierci młodego mężczyzny, wobec którego interweniowała Policja, 18 marca 2014 r. opozycyjne Zarządy Wojewódzkie wydały oświadczenie w sprawie rosnącej fali agresji kierowanej przeciwko policjantom egzekwującym prawo.
Zdaniem autorów stan bezpieczeństwa policjantów z roku na rok ulega pogorszeniu a to wymaga od Rządu bezzwłocznego przygotowania i wdrożenia systemowych rozwiązań, które poprawią obecną sytuację. W stanowisku wspomniano o kierowanych do Komendanta Głównego Policji i Ministra Spraw Wewnętrznych wnioskach, które jak dotąd nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Treść oświadczenia
Mając na uwadze ustawowy i statutowy obowiązek podejmowania działań zmierzających do podnoszenia zaufania społecznego do Policji i policjantów, działając w imieniu Zarządów Wojewódzkich NSZZ Policjantów województwa warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, lubuskiego, małopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego wyrażamy zaniepokojenie rosnącym zjawiskiem agresji wobec policjantów prawidłowo wykonujących swoje obowiązki służbowe.
Zajścia mające miejsce w Legionowie po interwencji Policji wobec młodego mężczyzny, który na skutek nieszczęśliwego wypadku stracił życie dowodzą, że policjanci nie mogą czuć się bezpieczni nawet wówczas, kiedy w imieniu państwa polskiego podejmują działania zgodne z prawem.
Każda śmierć człowieka jest tragedią nie tylko dla najbliższej rodziny i znajomych, ale również dla policjantek i policjantów podejmujących interwencje w różnych, często, bardzo dramatycznych okolicznościach. Za każdym razem kiedy dochodzi do podobnych tragedii, niezależne organy państwa szczegółowo badają wszelkie okoliczności mające lub mogące mieć związek ze sprawą. Powstające wątpliwości, co do konkretnych działań policjantów analizowane są pod kątem przekroczenia lub niedopełnienia obowiązków służbowych.
Z informacji przekazanej publicznie przez Prokuraturę wynika, że nie ma żadnych podstaw, aby na obecnym etapie stwierdzić, iż interwencja policjantów z 9 marca wobec dziewiętnastolatka przeprowadzona została w sposób nieprawidłowy bądź doszło do przekroczenia uprawnień.
Nasze Zarządy Wojewódzkie od kilku już lat obserwują narastające zjawisko agresji wobec funkcjonariuszy Policji i kierują wnioski o wdrożenie przez Państwo systemowych rozwiązań i działań zapobiegawczych również o charakterze edukacyjno-społecznym, które pozwolą ograniczać to zjawisko do minimum.
W kraju demokratycznym, jakim niewątpliwie jest Polska, każdy ma prawo do publicznego wyrażania swoich poglądów i formułowania krytyki pod adresem organów państwa czy policjantów, jednak nie do zaakceptowania jest dopuszczanie się czynnej napaści, atakowanie kamieniami i butelkami policjantów, bez których spokojne życie Polaków byłoby niemożliwe.
Sprzeciwiamy się również rozpowszechnianiu plotek i nieprawdziwych informacji, które wypaczają prawdziwy obraz zdarzeń i wprowadzają w błąd opinię publiczną. Szczególną odpowiedzialność ponoszą za to politycy, którzy dzięki swoim niesprawiedliwym osądom i bezpodstawnym napiętnowaniu policjantów próbują zbić kapitał polityczny.
Policja w społeczeństwie cieszy się bardzo dużym zaufaniem, pokazuje to, że w ostatnich latach wykonano ogromną pracę, aby Polacy mieli pewność, że jesteśmy formacją profesjonalną, stojącą na straży porządku publicznego i służącą społeczeństwu.
Apelujemy do wszystkich, którym zależy na poszanowaniu prawa o wspólny wysiłek w kierunku wyeliminowania z życia publicznego podobnych zachowań.
ZW w Bydgoszczy, /-/Jarosław Hermański
ZW w Zielonej Górze, /-/Robert Bielecki
ZW w Łodzi, /-/Zbigniew Jagiełło
ZW w Krakowie, /-/Janusz Łabuz
ZW w Olsztynie, /-/Sławomir Koniuszy
ZW w Poznaniu, /-/Andrzej Szary