Na Warmii i Mazurach działacze NSZZ Policjantów zakończyli zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem zmiany ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz ustawy o Służbie Więziennej. Osobom bezpośrednio zaangażowanym w szukanie poparcia dla uregulowań zawartych w projekcie pragnę serdecznie podziękować w imieniu Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie.
Szczególne podziękowania należą się działaczom z Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów w Piszu, którzy zebrali aż 532 podpisy oraz Przewodniczącemu Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Pracowników Policji Michałowi Borkowskiemu, który również wykazał się dużym osobistym zaangażowaniem.
Projekt zyskał u nas dużo większe poparcie niż oczekiwał tego Przewodniczący ZG, który uzależnił liczbę zebranych podpisów od liczby policjantów w poszczególnych garnizonach. Na Warmii i Mazurach pełni obecnie służbę 3 438 policjantów (3561 etatów i 123 wakaty), co oznacza, że plan minimum przekroczony został o ponad 60% (5 534 podpisy). Podobnej skuteczności policjanci będą teraz oczekiwać od władz Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, współodpowiedzialnych za zapewnienie poparcia politycznego dla proponowanych w projekcie rozwiązań. Bez tego, inicjatywa obywatelska mogłaby się okazać kolejną akcją pod hasłem „gonimy króliczka”. Liczymy na to, że tym razem rozbudzone nadzieje policjantów będą miały swój szczęśliwy finał.
Warto raz jeszcze przypomnieć, że NSZZ Policjantów wraz z innymi organizacjami związkowymi działającymi w służbach mundurowych domaga się m.in. rekompensaty pieniężnej za ponadnormatywny czas służby, za służbę w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Projekt przewiduje również wykreślenie z ustawy o Policji art. 41 ust. 2 pkt. 4 i 5, pozwalającego na zwalnianie policjantów w przypadkach nabycia prawa do emerytury z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej oraz gdy wymaga tego ważny interes służby. Bardzo istotną propozycją jest wprowadzenie do policyjnej pragmatyki rozwiązań przeciwdziałających mobbingowi na wzór uregulowań zawartych w Kodeksie pracy. Oprócz tego projekt zakłada, że każdy policjant, którego choroba nie przekroczy w roku 90 dni, zachowa prawo do 100% uposażenia.
Już w trakcie zbierania podpisów okazało się, że obywatelski projekt wymaga pewnej autopoprawki (uchwała ZG nr 195/VI/2015 z dnia 25 marca 2015 r.). Zwrócono uwagę, że konsekwencją wykreślenia z ustawy o Policji art. 41 ust. 2 pkt. 4 będzie utrata podstawy do wypłaty świadczenia rocznego przysługującego policjantom zwolnionym ze służby po osiągnieciu 30 lat wysługi lub zwolnionym po orzeczeniu przez komisję lekarską trwałej niezdolności do służby. Pojawiła się więc propozycja zmiany treści art. 117 ust. 1 ustawy o Policji.
Sławomir Koniuszy