Zamieszki w Kunowie stały się powodem ponowienia wniosków do Komendanta Głównego Policji o opracowanie i wdrożenie programu mającego na celu zmniejszenie agresji wobec policjantów podejmujących interwencje, o pracowanie i wdrożenie programu dostosowującego doskonalenie taktyk i technik interwencji policyjnych do aktualnych potrzeb oraz o przygotowanie propozycji rozwiązań mających na celu poprawę jakości opieki zdrowotnej dla policjantów, którzy ulegli wypadkom bądź zachorowali w związku ze służbą.
Autorzy wystąpienia, w poczuciu ustawowego i statutowego obowiązku podejmowania działań w interesie bezpieczeństwa policjantów a także podnoszenia zaufania społecznego do Policji, po raz kolejny zwrócili się do Komendanta Głównego Policji o podjęcie wspólnie z Ministrem Spraw Wewnętrznych działań zapobiegających agresji wobec interweniujących policjantów. W załączeniu przekazali Komendantowi niezałatwione wnioski z 10 października 2013 r. i z 13 marca 2015 r.
Uzasadniając ponowienie wniosków zwrócili uwagę, że zarówno incydenty w Knurowie, jak wcześniejsze w Legionowie czy przed Jastrzębską Spółką Węglową dowodzą, iż problem agresji skierowanej przeciw interweniującym policjantom ma swoje społeczne uwarunkowania. – Obok takich działań, jak wyjaśnianie okoliczności zajść pod kątem przekroczenia lub niedopełnienia obowiązków służbowych przez policjantów należy niezwłocznie opracować i wdrożyć kampanię społeczno-edukacyjną, która w dłuższej perspektywie będzie miała szansę odwrócić niepokojące policjantów trendy.
Jako reprezentanci interesu policjantów wnioskodawcy nie zgadzają się, aby ciężar odpowiedzialności prawno-karnej i całe odium społeczne koncentrowało się wyłącznie na policjantach, którzy wykonują swoje obowiązki na pierwszej linii. Ich zdaniem potrzebne są konkretne plany i konkretne rozwiązania systemowe. Takich planów i takich rozwiązań nie zastąpi nawet najlepsza polityka informacyjna a jeśli już, to tylko doraźnie, do następnego incydentu. Eskalacja zjawiska agresji wobec policjantów pokazuje jednoznacznie, że nierozwiązany problem powraca z coraz większą intensywnością.
Podkreślając powagę problemu poruszanego we wnioskach, wnioskodawcy zaapelowali, aby tym razem Komendant Główny Policji nie wchodził w uwarunkowania wewnątrzzwiązkowe i nie szukał uzasadnienia dla dalszej bezczynności.
Sławomir Koniuszy, Andrzej Szary