allianzlogo policja2016

alianz emeryt 2016

pzu policja 2015

pzu logo emeryt2015

warmia mazury 200

AP BEZUKOLO 1 2 ap 002

benjamin

bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

Komitet Protestacyjny zaprasza na jutrzejszą pikietę

protest ol 2015Szanowni Państwo, działając w imieniu Wojewódzkiego Komitetu Protestacyjnego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych pragną poinformować, że w dniu jutrzejszym (22.09.2015 r.) o godz. 13.00 przed Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie rozpocznie się pikieta. Wezmą w niej udział umundurowani policjanci, strażacy, strażnicy graniczni, funkcjonariusze Służby Więziennej, celnicy oraz pracownicy tych służb.

Pikietujących wesprą delegacje z kraju oraz przedstawiciele reprezentatywnych organizacji Związkowych – NSZZ „Solidarnaść”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Organizatorzy przewidują udział około tysiąca demonstrantów. W programie pikiety przewidziano m.in. spotkanie z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim Marianem Podziewskim i przekazanie na jego ręce petycji do Pani Premier Ewy Kopacz. 

Manifestanci będą protestować przeciwko błędnej polityce Rządu wobec służb mundurowych podległych resortom Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości oraz Finansów. Głównym powodem są sprawy socjalno-bytowe. Zamrożone od 6 lat wynagrodzenie straciły około 20% swojej wartości a wiadomo, że nigdy nie należały do najwyższych, spora część funkcjonariuszy – nie wspominając już o pracownikach cywilnych – zmuszona jest korzystać z opieki społecznej. Organizacje zrzeszone w Federacji Związków Zawodowych, krytycznie oceniają proponowaną przez Rząd podwyżkę. Ich zdaniem nie jest ona w stanie nawet w połowie poryć tego, co przez sześć lat strawiła inflacja, nawet jeśli weźmie się pod uwagę trzystuzłotową regulację z roku 2012. W tle tej krytyki jest niespełniona obietnica byłego Premiera Donalda Tuska, który – gdy tylko skończy się kryzys – obiecywał rekompensatę na zakończenie obecnej kadencji parlamentu, czyli jeszcze w tym roku. Wskaźniki makroekonomiczne, zawarte w założeniach przyszłorocznego budżetu pokazują, że kryzys się skończył. O ożywieniu gospodarki i zrównoważeniu finansów publicznych świadczy dość dobitnie decyzja Rady Unii Europejskiej, która zdjęła z Polski procedurę nadmiernego deficytu budżetowego.

Warunek zrekompensowania służbom mundurowym wynagrodzeń został więc spełniony, tylko Rząd nie chce spełnić swoich zobowiązań. Proponuje czteroprocentowy wzrost uposażeń i sześcioprocentowy wzrost wynagrodzeń. Związkowcy zrzeszeni w Międzywojewódzkim Komitecie Protestacyjnym Federacji Związków Zawodowych, tę propozycje nazywają jałmużną i zarzucają Rządowi hipokryzję przy informowaniu opinii publicznej o faktycznej sytuacji w służbach mundurowych.

Czarę goryczy przelewa od lat niedoszacowane budżety formacji mundurowych, brak rzeczywistych programów modernizacji uwzględniających systemowy wzrost wynagrodzeń. Związkowcy chcą od Rządu podjęcia konkretnych inicjatyw legislacyjnych. W tej kadencji parlamentu funkcjonariusze i żołnierze stracili szeregu istotnych uprawnień. Najbardziej bolesna była reforma systemu emerytalnego oraz zdrowotnego. Ta druga pozbawiła mundurowych 1/5 wynagrodzenia w trakcie choroby. Wprowadzone rozwiązania okazały się najbardziej restrykcyjne w Europie. Mimo, że reformy przeprowadzono pod hasłem przybliżenia systemów – zaopatrzeniowego i powszechnego –  zamiary reformatorów nie były uczciwe. Zdaniem związków zabrakło im konsekwencji, ponieważ Kodeks pracy gwarantuje pracownikom całą masę uprawnień, o których funkcjonariusze mogą tylko pomarzyć. Mundurowym nie płaci się bowiem za tzw. nadgodziny, nie otrzymują też ekwiwalentu za służby pełnione w porze nocnej, w święta czy też inne dni ustawowo wolne od pracy. I gdzie tu tak chętnie przywoływana przez polityków sprawujących władzę sprawiedliwość społeczna? Ze swoimi postulatami będą manifestować też celnicy. Żądają przede wszystkim włączenia ich do zaopatrzeniowego systemy emerytalnego, z którego korzystają inni funkcjonariusze i żołnierze. 

Zapraszamy Państwa na jutrzejsza pikietę. Sytuacja panująca w służbach mundurowych ma ogromny wpływ na stan bezpieczeństwa wewnętrznego. To zbyt ważna dziedzina życia publicznego, żeby było ją można zlekceważyć.

Sławomir Koniuszy