allianzlogo policja2016

alianz emeryt 2016

pzu policja 2015

pzu logo emeryt2015

warmia mazury 200

AP BEZUKOLO 1 2 ap 002

benjamin

bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

XXV-lecie NSZZ P na Warmii i Mazurach

25 lat iko17 września 2015 r., warmińsko-mazurscy policjanci uczcili XXV-lecie powstania NSZZ Policjantów. Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele pw. NMP Królowej Polski i śś. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Olsztynie, której przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Abp Koadiutor dr Józef Górzyński.

Druga część uroczystości odbyła się w amfiteatrze im. Czesława Niemena. Medale XXV-lecia NSZZ Policjantów wręczali podinsp. Andrzej Szary, Wojewoda Warmińsko-Mazurski – Marian Podziewski, Marszałek Województwa – Gustaw Marek Brzezin i Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie – insp. Marek Walczak. W gronie uhonorowanych jubileuszowym medalem znaleźli się m.in. Józef Dziki – Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, Jarosław Szunejko – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady OPZZ, insp. Marek Osik – Komendant Miejski Policji w Elblągu, Zbigniew Kniaź – Wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej, mł.insp. Piotr Zabuski – Naczelnik Wydziału PG KWP, nadkom. Zbigniew Kowalski – Przewodniczący WKR, podkom. Waldemar Misarko – Przewodniczący Zarządu Terenowego KPP w Ełku, nadkom. Justyna Kołecka – Wiceprzewodnicząca Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów KWP w Olsztynie oraz nadkom. Aneta Królik – Wiceprzewodnicząca Koła NSZZ Policjantów w olsztyńskim Laboratorium Kryminalistyki.

Długą listę gości otworzył prof. Ryszard Górecki – Senator RP, Rektor UWM. Na uroczystości przybyli również Marian Podziewski – Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, insp. Marek Walczak – Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie. Abp Koadiutor dr. Józef Górzyński, Jarosław Słoma – Wiceprezydent Olsztyna, Artur Urbański  – Wiceprezydent Ełku, Tadeusz Chwałka – Przewodniczący Forum Związków Zawodowych, Józef Dziki – Przewodniczący Zarządu Regionu „Solidarność”. Jarosław Szunejko – Przewodniczący Rady OPZZ woj. warmińsko-mazurskiego, Grzegorz Paciulan – Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego FZZ, mł.insp. Mieczysław Wójcik – Komendant Miejski Policji w Olsztynie, insp. Marek Osik – Komendant Miejski Policji w Elblągu.

W sposób szczególny przywitano na uroczystościach ludzi, którzy tworzyli historię NSZZ Policjantów.

Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Sławomir Koniuszy zwrócił uwagę, że ci, którzy znają historię ruchu związkowego w Policji, od samego początku odradzającej się po 123 latach niebytu, państwowości polskiej, pamiętają, że dopiero trzecia próba, formalnie zapoczątkowana Zjazdem w Kiekrzu, w styczniu 1990 r. zakończyła się sukcesem. Wiadomo, że uczestników pierwszej próby, z roku 1918 dawno nie ma już na tym świecie. Dzisiaj, w tym miejscu, są jednak z nami ci, którzy podejmowali próby utworzenia NSZZ w MO w roku 1981 i w roku 1990, którą 11 maja 1990 r. zwieńczyła rejestracja NSZZ Policjantów. Przewodniczący wypowiadał te słowa witając  Juliana Sekułę, przedstawiając go jako postać najbardziej chyba dramatyczną w historii NSZZ Policjantów, jeśli chodzi o okres poprzedzający Stan Wojenny. W tych trudnych czasach Julian Sekuła, wykazywał się prawdziwą odwagą, kiedy ta odwaga naprawdę coś znaczyła. Za swoje zaangażowanie w budowanie ruchu związkowego w MO, w roku 1981 był represjonowany przez władze komunistyczne. Został wówczas internowany i zwolniony ze służby. W roku 1990 ponownie przywrócony do służby. Jego odwaga i determinacji znalazła swoje miejsce na kartach „Encyklopedii Solidarności”.

Witając Romana Hulę, Koniuszy przypomniał, że to on w styczniu 1990 r. stanął na czele NSZZ Funkcjonariuszy MO, był pierwszym Przewodniczącym KKW NSZZ Policjantów, po rejestracji Związku w maju 1990 r. To w jego pamięci zakodowane są zdarzenia, pozostające w żywym zainteresowaniu nie tylko historyków, ale także tych, którym historia i działalność NSZZ Policjantów nie są obojętne. Roman Hula był Komendantem Wojewódzkim Policji w Katowicach a potem Komendantem Głównym Policji.

Na przywitanie Jerzego Jaroszewskiego, Przewodniczący ZW podkreślił, że po zjeździe w Kiekrzu, Jerzy Jaroszewski stał się członkiem ścisłych władz NSZZ w Milicji Obywatelskiej. Jako prawnik z wykształcenia, odpowiadał w Krajowej Komisji Wykonawczej za legislację. Jego działalność stała się podwaliną reformy szkolnictwa resortowego. Koniuszy zwrócił uwagę, że kiedy przybliżamy młodym policjantom historię naszego Związku, i chwalimy się, że to właśnie Związek Zawodowy Policjantów pisał obowiązującą do dziś ustawę o Policji, chwalimy się tak naprawdę dużym wkładem Jerzego Jaroszewskiego. Był on też pierwszym niekomunistycznym Komendantem Wojewódzkim Policji w Olsztynie, kierował garnizonem warmińsko-mazurskim przez 6 lat (1990 – 1996).

Zwracając się do Antoniego Dudy, Koniuszy podkreślił, że Związek pod jego przewodnictwem uległ gruntownym przemianom – otworzył się na świat, uzyskał reprezentatywność dzięki powołaniu do życia trzeciej reprezentatywnej centrali związkowej – Forum Związków Zawodowych. Miał zresztą w tym przedsięwzięciu swój ogromny udział. Zdaniem Koniuszego, o zasługach Antoniego Dudy można by długo opowiadać i nie ma w tym ani przesady, ani ironii, jednak musi upłynąć jeszcze trochę czasu, aby historia NSZZ Policjantów oddała mu należne miejsce.

W gronie przywitanych gości znalazł się również Sławoj Kopka – Koniuszy przypomniał uczestnikom uroczystości, że jest on osobą, która towarzyszy ruchowi związkowemu od samego początku –  Sławoj Kopka, to publicysta, wieloletni redaktor Związkowego Przeglądu Policyjnego, autor wielu pozycji poświęconych tematyce NSZZ Policjantów. Z pod jego pióra wyszły m.in. książki z okazji jubileuszu 15-lecia a teraz – 25-lecia NSZZ Policjantów pt.  „Spełnione Marzenie”. Mamy dla Państwa trochę egzemplarzy książki i myślę, że będzie szansa zdobyć dziś podpis autora. Przywitajmy Sławoja Kopkę.

W gronie zaproszonych gości pojawiło się kilku księży: Ks. dr.inż. Zbigniew Czernik – Kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Ks. Arkadiusz Suchowiecki – Sekretarz Ks. Abp Józefa Górzyńskiego, Ks. dr. Waldemar Maliszewski – Kapelan Komendy Miejskiej Policji w Elblągu oraz Ks. dr Marian Midura – Kapelan Służby Celnej i Krajowy Duszpasterz Kierowców.

W olsztyńskich obchodach udział wzięli również: Kazimierz Barbachowski – Wiceprzewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. śląskiego; Grzegorz Rudecki – Wiceprzewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. łódzkiego, Jarosław Hermański – Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego, wraz ze swoim Wiceprzewodniczącym Jerzym Kostrzewskim. Tobiasz Niemiro – Prezes W-M Stowarzyszenia Na Rzecz Bezpieczeństwa w Olsztynie; Jerzy Samociuk – Dyrektor W-M Stowarzyszenia Na Rzecz Bezpieczeństwa w Olsztynie; Piotr Szejn – Przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej; Andrzej Kowalik – Przewodniczący W-M Zarządu Wojewódzkiego Związków Zawodowych Strażaków „FLORIAN”; Rafał Markiewicz – Przewodniczący Związków Zawodowych Organizacji Izbowego Związku Zawodowego „Celnicy PL” w Izbie Celnej w Olsztynie; Aneta Krzywicka – Wiceprzewodnicząca Zarządu Oddziałowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa; Michał Borkowski – Przewodniczący Wojewódzkiego Zarząd Zakładowy NSZZ Pracowników Policji w Olsztynie; Jolanta Szok - Przewodnicząca Zarządu Zakładowego Zawiązków Zawodowych Pracowników Cywilnych MSWiA KWP w Olsztynie i Jerzy Kowalewicz – Przewodniczący Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych  woj. warmińsko-mazurskiego.

Wojewódzkim obchodom XXV-lecia NSZZ Policjantów towarzyszy Ogólnopolski  Turniej Piki Nożnej. Przewodniczący ZW Sławomir Koniuszy uczestniczył w jego otwarciu obok senatora prof. Ryszarda Góreckiego i insp. Marka Walczaka – Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Radosław Rząp