Zgodnie z decyzjami Komitetu Protestacyjnego ZG NSZZ Policjantów i Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, 19 lutego odbyła się przed gmachem polskiego Parlamentu pikieta, w której licznie uczestniczyli członkowie warmińsko-mazurskiej organizacji związkowej NSZZ Policjantów. A dzień później Senat RP przyjął bez poprawek ustawę o L-4 funkcjonariuszy. Pikieta była wyrazem sprzeciwu wobec ustawy, która obniża zasiłki chorobowe funkcjonariuszom i żołnierzom zawodowym.
W trakcie pikiety, delegacja Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych przekazała marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi petycję, w której domagała się odrzucenia niekorzystnej dla funkcjonariuszy ustawy. Związkowcy przypomnieli, że MSW nie przedstawiło analiz i badań dotyczących wpływu warunków służby na zdrowie funkcjonariuszy, ani informacji o przyczynach absencji chorobowej mundurowych. Zdaniem Federacji, takie badania i analizy powinny stanowić nieodzowny materiał wyjściowy dla MSW i Ministerstwa Sprawiedliwości do poprawy warunków służby i zdrowia funkcjonariuszy. W petycji zaznaczono, że przygotowując zmiany dotyczące zwolnień lekarskich, zapomniano, że funkcjonariusze ślubują chronić ustanowiony konstytucją porządek prawny, strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia. To jeden z ważniejszych elementów wyróżniających służbę od zwykłego zatrudnienia opartego na prawie pracy.
Do pikietujących wyszki posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Przewodniczącym Leszkiem Millerem oraz Prawa i Sprawiedliwości na czele z Posłem Jarosławem Zielińskim. W swoich wystąpieniach wyrażali się krytycznie o sposobie reformowania służb mundurowych przez obecny Rządu. Wskazywali na liczne błędy i zaniedbania rządzących wobec formacji mundurowych, zarzucając im niezrozumienie zasadniczych różnic w obrębie służby i pracy, które to w pełni uzasadniają funkcjonowanie w państwie odrębnego systemu dla formacji odpowiadających zarówno za bezpieczeństwo wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Politycy obydwu partii obiecywali konsekwentny sprzeciw wobec ustawy i zapowiadali powrotną zmianę przepisów w przypadku, gdy im społeczeństwo powierzy władzę w przyszłej kadencji. Do pikietujących przemawiali też Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka i wiceszefowa OPZZ Wiesława Taranowska.
Przypomnijmy, że 24 stycznia Sejm zdecydował, że wysokość zasiłków chorobowych dla funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych będzie taka sama, jak dla ubezpieczonych w powszechnym systemie. Każdy funkcjonariusz i żołnierz, który skorzysta ze zwolnienia lekarskiego a jego choroba nie będzie miała związku ze służbą otrzyma 80 proc. uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym. Analogicznie zmniejszeniu ma także ulec nagroda roczna. Wprowadzenie tych rozwiązań wpłynie ujemnie na wysokość emerytury, która – jak zapewniał Pan Premier Donald Tusk w liście skierowanym do wszystkich funkcjonariuszy – nie będzie zmieniana dla zatrudnionych przed 1 stycznia 2013 r.
Do Senatu ustawa trafiła 24 stycznia 2014 r. Termin rozpatrzenia jej przez Senat upłynie w dniu 23 lutego 2014 r. W senacie ustawa przeszła przez trzy do komisje: Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Komisję Obrony Narodowej oraz Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Posiedzenie Komisji Obrony Narodowej w tej sprawie odbyło się 30 stycznia 2014 r. Przegłosowano tam wniosek o wprowadzenie poprawek (druk nr 543 A).
Posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w tej sprawie odbyło się 12 lutego 2014 r. Komisja wniosła o wprowadzenie poprawek do ustawy (7) (druk nr 543 B).
Sporym zaskoczeniem było posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, które odbyło się 14 lutego 2014 r. Ta Komisja wniosła o odrzucenie ustawy (druk nr 543 C). Sprawozdawcą Komisji na posiedzeniu Senatu był senator Robert Mamątow (PiS).
Samo jednak głosowanie w Senacie takich niespodzianek już nie przyniosło. 20 lutego o godz. 2033 Senat RP uchwalił ustawę o L-4 funkcjonariuszy bez poprawek. W głosowaniu udział wzięło 77 Senatorów, za przyjęciem było 51, przeciw – 28, żaden Senator nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa czeka już tylko na podpis Prezydenta.
Wniosek Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji o odrzucenie w całości ustawy zyskał poparcie 28 Senatorów, przeciw było 48 Senatorów.
Retransmisja posiedzenia: http://senat.atmitv.pl