16 lipca w Olsztynie Warmińsko-Mazurska Policja obchodziła swoje święto. Blisko tysiąc policjantów z naszego garnizonu otrzymał awanse w stopniach, odznaczenia i medale. 240 policjantów, policjantek i osób zasłużonym dla Policji uhonorowano w trakcie wojewódzkich uroczystości.
Tegoroczne obchody Święta Policji łączą się także z 90. rocznicą powołania kobiet do służby w Policji. Przypomniano z tej okazji, że garnizon warmińsko-mazurski ma w swoich szeregach 499 policjantek, oprócz tego 656 pań pracuje na stanowiskach cywilnych.
Uroczyste obchody zainaugurowano złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą pamięci policjantów, którzy zginęli na służbie w latach 1919 – 2014. Oprócz insp. Cezarego Popławskiego, Zastępcy Komendanta Głównego Policji, insp. Marka Walczaka, Komendanta Wojewódzki Policji w Olsztynie i jego zastępcy Adama Kołodziejskiego, wiązanki złożyli Grażyna Kluge, Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, w imieniu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego dyrektor jego gabinetu Zbigniew Cieciuch, a w imieniu Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów – przewodniczący Sławomir Koniuszy i wiceprzewodniczący Piotr Krupiński.
Kolejnym punktem uroczystości była Msza Święta w Kościele Parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie przy ul. Mickiewicza 10. Przewodniczył jej Arcybiskup Senior Archidiecezji Warmińskiej Edmund Piszcz. W wygłoszonej homilii Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę na trudną drogę życia, którą wybrali sobie policjanci. Podkreślił, że wymaga ona wielu wyrzeczeń, ale dzięki temu można z całą pewnością powiedzieć o policjantach, że są ludźmi nadziei. – z każdym policjantem każdy człowiek łączy jakąś nadzieję. Nadzieję na to, że gdy ten człowiek poczuje, że jego wolność została zachwiana, to policjant jest tym, który pomoże mu ją odzyskać.
Po Mszy Świętej, uczestnicy uroczystości przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Policji przenieśli się do gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Tam, w gronie zaproszonych gości pojawili się parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z Policją, m.in. Grażyna Kluge – Wicewojewoda Warmińsko Mazurski i Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Insp. Marek Walczak, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, w swoim wystąpieniu podziękował policjantom i pracownikom Policji za obecność i wsparcie, które słowom „bezpieczeństwo to wspólna sprawa”, nadaje szczególny wyraz. – Partnerska współpraca, wspólne inicjatywy w zwalczaniu przestępczości i patologii społecznych, to fundament, na którym budujemy bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu (...) Być policjantem – to znaczy przede wszystkim – wypełniać służebną rolę wobec społeczeństwa. Za chwilę wielu z was otrzyma odznaczenia państwowe i resortowe oraz awanse na kolejne stopnie służbowe. Wszystkim bardzo serdecznie gratuluję tych wyróżnień. Ściskając waszą dłoń przekazuję dowód uznania dla waszego ponadprzeciętnego zaangażowania i zawodowej pasji. Niech duma rozpiera wasze rodziny i bliskich. To nagroda za ich codzienne zrozumienie i wsparcie, które staje się waszą siłą – powiedział Komendant.
Insp. Cezary Popławski, Zastępca Komendanta Głównego Policji, zwracając się do obecnych na sali podkreślił, że poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. Święto Policji jest dobrą okazją do tego, by pochwalić się sukcesami i dobrymi wynikami w naszej codziennej pracy poświęconej właśnie zapewnianiu bezpieczeństwa innym. (...) Naszym celem jest to, by wyprzedzać przestępców w ich działaniach. W mieniu Komendy Głównej Policji i swoim własnym - gratuluję wszystkim i dziękuję za wszystko co robicie dla zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Warmii i Mazur.
Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na potrzebę dalszej współpracy między wieloma instytucjami na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Warmii i Mazur. – Nasz region jest regionem specyficznym, o dużej powierzchni i stosunkowo niewielkiej liczbie mieszkańców. W tej nietypowej sytuacji Policja bardzo dobrze radzi sobie z postawionymi przed nią zadaniami. A nas – samorząd województwa – cieszy to, że widzimy chęć współpracy między samorządem a policją na każdym szczeblu administracji
Uroczyste obchody Święta Policji były również okazją do wystąpienia w imieniu Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów. Przewodniczący Sławomir Koniuszy w swoim wystąpieniu podkreślił, że Święto Policji, to czas kiedy pod adresem policjantów i pracowników Policji płynie mnóstwo ciepłych słów: podziękowań za to, że mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie; że policjanci cieszą się dużym zaufaniem społecznym; podziękowań za ich ciężką, pełną ofiarności i wyrzeczeń służbę.
Przewodniczący zwrócił uwagę, że często podkreśla się wyjątkowy charakter tej służby – etos, za którym stoją konkretne wartości… Napawa nas duma, kiedy o policjantach mówi się, że to ludzie honoru, zawsze gotowi do niesienia pomocy, nawet z narażeniem własnego życia i zdrowia. W całej tej świątecznej tradycji nie ma jednak zwyczaju, aby policjantów postrzegać jako zwykłych ludzi, którymi niewątpliwie są. Zwracać uwagę na to, że jak każdy człowiek przeżywają troski i dylematy dnia codziennego, miewają wątpliwości, doświadczają różnego rodzaju niedostatków… Mają co prawda mnóstwo okazji do wykazania swojej szlachetności, ale czasami popełniają też błędy! Są więc tacy sami jak społeczeństwo, z którego się wywodzą i któremu służą. Są zwykłymi ludźmi. Wykonują tylko niezwykłe zadania.
Przewodniczący zachęcał do tego typu refleksji, mając nadzieję, że w jakimś stopniu uchronią one policjantów przed zbyt surowymi osądami i upraszczaniem rzeczy z natury często bardzo skomplikowanych i niejednoznacznych. Życzył policjantom i pracownikom Policji, aby życzliwość i uznanie wyrażane z okazji Święta Policji stały się udziałem naszej codziennej rzeczywistości.
Piotr Krupiński
Opracowano na podstawie informacji opublikowanej na stronie KWP w Olsztynie: http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl