bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

Nasi na VIII Copa Del Mar

VIIICopaDelMar ikoTegoroczna VIII edycja Mistrzostw Świata reprezentacji porządku publicznego rozegrana została w dniach 6-9 czerwca 2017 r. Tym razem areną zmagań sportowych była sztuczna nawierzchnia stadionu miejskiego, znajdującego się w miejscowości Porec Istria w Chorwacji.

Popularność Turnieju Copa Del Mar powoduje coraz większe zainteresowanie reprezentacji spoza Europy. Organizatorem przedsięwzięcia jest Mark Joos, emerytowany policjant z Belgii. Jego działalność jako organizatora turniejów w piłce nożnej sięga 1995 roku. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 26 reprezentacji m.in.: Włoch, Holandii, Grecji, Rumunii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii, Belgii, Bułgarii, Świętej Heleny, Mołdawii, Francji, Węgier, Izraela, Ukrainy oraz reprezentacja Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

W skład naszej drużyny weszli: bramkarz (kapitan) – Rafał Pankowski, zawodnicy – Jacek Gabrusewicz, Paweł Kowalewski, Bartosz Dobroński, Ariel Wójcik, Dawid Kciuk, Krzysztof Jarząb, Przemysław Buta, Marcin Rojek. Kierownikiem zespołu był Henryk Kołecki.

Oficjalnego otwarcia zawodów, dokonał Marc Joos. Następnie przystąpiono do uroczystego losowania grup eliminacyjnych. Nasza reprezentacja rozstawiona została na pozycji piątej w grupie B wraz z Swiss Police, Interforce Ticino ze Szwajcarii, Vitoshia Sofia (Bułgaria), Jamestown ze Świętej Heleny, Portoferraio z Włoch oraz Puerto Espagnoles z Hiszpanii.

Nasz zespół swoje rozgrywki rozpoczął od remisu z Portoferraio – drużyną z Włoch (1:1). Po pierwszej, bardzo nerwowej i wyrównanej połowie, jako pierwszy na listę strzelców wpisał się Marcin Rojek. Niestety drużyna przeciwna po wycofaniu bramkarza stworzyła sobie przewagę liczebną na boisku, w końcówce meczu strzelając wyrównującą bramkę. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 1:1.

Drugie spotkanie reprezentacja KWP rozegrała z drużyną Jamestown ze Świętej Heleny. Rozpoczynając od skompensowanego ataku, ekipa z Polski zdobyła przewagę w początkowej fazie zmagań, dzięki czemu mecz toczył się całkowicie pod jej dyktando. Szybko osiągnięta przewaga zaowocowała golem zdobytym przez Bartka Dobrońskiego. Kolejne bramki zdobyli Paweł Kowalewski oraz Krzysztof Jarząb. Mecz ostatecznie skończył się wynikiem 3:0,

Trzeci mecz turnieju rozegraliśmy w grupie z drużyną Interforce Ticino ze Szwajcarii. Strzelcami bramek byli: Marcin Rojek 3, Bartek Dobroński 1, Ariel Wójcik 1. Pierwszy dzień zmagań dał nam 7 pkt. Mogliśmy więc w spokoju przygotowywać się do kolejnej batalii o zajęcie jak najwyższego miejsca w grupie.

Następnego dnia, czyli 8 czerwca 2017 r., przystąpiliśmy do pozostałych trzech meczy grupowych. Pierwszy rozegraliśmy z drużyną Swiss Police. Po bardzo ciężkim spotkaniu wygraliśmy 1:0. Strzelcem bramki był Krzysztof Jarząb.

Drugi, rozegrany tego samego dnia był bardzo wyrównany. Przeciwnikiem była drużyna  Vitoshia Sofia (Bułgaria).  Mimo ciągłych, dynamicznych akcji z obydwu stron, bezbramkowy wynik utrzymywał się aż do 11 minuty spotkania. Niestety błąd w kryciu przy stałym fragmencie gry doprowadził do utraty bramki. Liczne ataki z naszej strony, jak również wycofanie bramkarza w ostatnich minutach meczu,  nie dało nam możliwości do strzelenia wyrównującego gola. Mecz ostatecznie zakończył się porażką 1:0.

Trzeci mecz decydujący o miejscu w grupie B rozegrany został pomiędzy reprezentacją Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego, a Puerto Espagnoles z Hiszpanii. Spotkanie rozpoczęło się w regulaminowym czasie o godz. 12:30, w gorącym klimacie Chorwacji przy temperaturze sięgającej 28⁰C.  Szybkie tempo meczu, wyrównany poziom gry zarówno pod kątem technicznym jak i fizycznym, spowodowały znaczne zmęczenie zawodników. Jednak to my sprawialiśmy większe zagrożenie pod bramką przeciwnika, w połowie spotkania strzeliliśmy gola po bardzo ładnej akcji Krzysztofa Jarząba, którą wykończył Bartosz Dobroński. Hiszpański zespół po stracie bramki rozpoczął mocne ataki. W końcówce meczu wycofując bramkarza stwarzali zagrożenie pod bramką Rafała Pankowskiego. Ten jednak stanął na wysokości zadania broniąc strzały przeciwników. Pod koniec spotkania przeprowadziliśmy kontrę, po której Dawid Kciuk strzelił druga bramkę. Mecz wygraliśmy 2:0, co w konsekwencji dało nam 2. miejsce w grupie B.

Mecz o wejście do czwórki najlepszych drużyn rozegraliśmy ze Sofia Police. Zmagania  z reprezentantami Bułgarii rozpoczęły się o godz. 11:30. Początek meczu wskazywał, że będzie to łatwe spotkanie. Na samym początku mieliśmy dwa dogodne momenty, można powiedzieć 100%. Bartosz Dobroński w idealnej sytuacji trafił jednak w słupek. Natomiast Ariel Wójcik będąc sam na sam z bramkarzem przegrał pojedynek. I tak jak w piłce nożnej mówi się, że niewykorzystane sytuacje mogą się zemścić, to tak było w tym meczu. Po kilku faulach naszych zawodników w bardzo kontrowersyjnej sytuacji sędzia podyktował rzut karny dla zespołu z Sofii. Niestety Rafał Pankowski nie obronił strzału zawodnika z Bułgarii i przegrywaliśmy 1:0. Gdy przystąpiliśmy do odrabiania strat, w niegroźnej jak by się mogło wydawać sytuacji straciliśmy kolejną bramkę. Do końca spotkania pozostało zaledwie 5 minut. W końcówce Paweł Kowalewski strzelił bramkę kontaktową, dającą nadzieję na korzystny wynik w tym spotkaniu. Ostatnie dwie minuty to wycofanie bramkarza i zmasowane ataki naszego zespołu. Niestety kilkukrotnie z opresji obronną ręką wychodził bramkarz zespołu z Sofii. Na ostatnie dwie minuty nasza reprezentacja wycofała bramkarza. Mimo ogromnej przewagi pod bramką drużyny przeciwnej nie zdołaliśmy doprowadzić do wyrównania. Co więcej, to przeciwnik w ostatnich sekundach zdołał strzelić bramkę na 3:1, tym samym pozbawiając nas możliwości gry w 1/4 finału.

Ostatecznie nasz zespół zajął 6 miejsce. Zwycięzcą Turnieju została reprezentacja Rosji, która w finale pokonała ekipę Bratislava Baraberi A (SK), trzecie miejsce przypadło dla teamu Vitosha Sofia (BG).