allianzlogo policja2016

alianz emeryt 2016

pzu policja 2015

pzu logo emeryt2015

warmia mazury 200

AP BEZUKOLO 1 2 ap 002

benjamin

bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

27 sierpnia wysłuchanie publiczne ws. L-4

hqdefault27 sierpnia 2013 roku w Sejmie RP odbędzie się wysłuchanie publiczne dotyczące rządowego projektu ustawy w sprawie tzw. L-4.  Wniosek w tej sprawie złożyła Pani Poseł Krystyna Łybacka – członek Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych. Jej koleżanki i koledzy z komisji poparli wniosek jednogłośnie.

Zgodnie z Regulaminem Sejmu Rzeczypospolitej  Polskiej, prawo wzięcia udziału w wysłuchaniu publicznym przysługuje również naszemu  Związkowi Zawodowemu, należy złożyć stosowne zgłoszenie do Marszałka Sejmu.

Jak informuje serwis TVP Parlament, Sejmowa Komisja Spraw Wewnętrznych opowiedziała się za wysłuchaniem publicznym ws. projektu obniżenia – ze 100 do 80 proc. pensji – zasiłków chorobowych funkcjonariuszy i żołnierzy. Wysłuchanie zaplanowano na 27 sierpnia.

Wniosek Krystyny Łybackiej (SLD) posłowie poparli jednogłośnie. Wcześniej Jerzy Polaczek (PiS) zgłosił wniosek o odrzucenie rządowego projektu nowelizacji w I czytaniu. Nie uzyskał on jednak poparcia większości komisji.

Projekt zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, służby więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Do tej pory ich „chorobowe” wynosiło 100 proc. wynagrodzenia. Projekt zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

Większa kontrola

Projekt zakłada, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Przewiduje też możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Zdecydowano, że funkcjonariusze i żołnierze wykonujący w czasie zwolnienia pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem – utracą prawo do uposażenia za cały okres, na jaki je wystawiono.

Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Pełne wynagrodzenie będzie także wypłacane w przypadku, gdy niezdolność do służby powstała w trakcie realizacji zadań służbowych poza granicami Polski (np. misji, działań ratowniczych), a także – jak zapisano – „dokonywania czynów o charakterze bohaterskim, czyli wymagających np. dużej odwagi, narażenia życia lub zdrowia”.

źródło: http://www.tvpparlament.pl

Relacja filmowa z posiedzenia Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych z 24.07.2013 r. ws. L-4