allianzlogo policja2016

alianz emeryt 2016

pzu policja 2015

pzu logo emeryt2015

warmia mazury 200

AP BEZUKOLO 1 2 ap 002

benjamin

bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

Decyzje protestacyjne na 27 sierpnia i na 11 września

z6256505protes12 sierpnia 2013 roku odbyło się posiedzenia Komitetu Protestacyjnego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, w którym obok członków powołanych uchwałami nr 30 i 31 ZG NSZZ Policjantów uczestniczyli zaproszeni na to spotkanie m.in. Zbigniew Jagiełło – przewodniczący ZW w Łodzi, Mariusz Jaworski i Mirosław Weskida – przewodniczący i wiceprzewodniczący ZW w Lublinie, Andrzej Szary – przewodniczący ZW w Poznaniu i Sławomir Koniuszy – przewodniczący ZW w Olsztynie.

Wśród decyzji o  udziale NSZZ Policjantów w pikiecie przed Sejmem RP w dniu wysłuchania publicznego (27 sierpnia 2013 r., godz. 900)  i w manifestacjach organizowanych przez trzy centrale związkowe w dniach 11 – 14 września, Komitet Protestacyjny podjął szereg szczegółowych decyzji  związanych z zaplanowanymi akcjami protestacyjnymi. Znaczna część tych decyzji była efektem wniosku złożonego przez zaproszonych na Komitet gości – Andrzeja Szarego, Sławomira Koniuszego, Zbigniewa Jagiełłę i Mariusza Jaworskiego.

Goście, kierując się chęcią wzmocnienia argumentów formułowanych przez związki zawodowe służb mundurowych na temat rządowej inicjatywy ustawodawczej ws. „L-4”, wnioskowali o zwrócenie się przez Komitet Protestacyjny Zarządu Głównego NSZZ Policjantów z pilnym wnioskiem do Komendanta Głównego Policji o wzięcie przez niego udziału w wysłuchaniu publicznym w dniu 27 sierpnia 2013 roku i zaprezentowanie tam oficjalnego stanowiska na temat rządowego projektu ustawy ws. L-4.

W ich ocenie, od momentu kiedy Rząd podjął prace nad przygotowaniem projektu ustawy zmieniającej dotychczasowe uprawnienia funkcjonariuszy w związku z absencją chorobową, Komendant Główny Policji kilkakrotnie wypowiadał się na ten temat.

W jego opinii, rozwiązaniem wystarczającym do pozbycia się z obowiązującego sytemu mechanizmów umożliwiających policjantom nadużywanie zwolnień lekarskich, byłoby wzmocnienie systemu kontroli w tym obszarze. Komendant Główny Policji, podobnie jak NSZZ Policjantów, oceniał brak konsekwencji w działaniach Rządu zmierzających do zbliżenia systemu mundurowego do powszechnego. Wskazywał na nieuzasadnione różnice w kwestii wynagrodzenia funkcjonariuszy za tzw. nadgodziny, służbę pełnioną w nocy oraz w święta i inne dni ustawowo wolne od pracy.

Wnioskodawcy uznali, iż opinia pierwszego policjanta Rzeczpospolitej i zarazem przedstawiciela centralnego organu państwa, w perspektywie wysłuchania publicznego, może okazać się niezwykle cenna  dla Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i dla opinii publicznej.

Najwyższy więc czas – podkreślili – żeby skorzystać z wyjątkowo pieczołowicie budowanych  relacji z Panem Komendantem Głównymi Policji i wykorzystać je z pożytkiem  dla wszystkich policjantów w naszym kraju.

Zaproszeni goście dostrzegli też konieczność wystąpienia przez Komitet Protestacyjny Zarządu Głównego NSZZ Policjantów z wnioskami do klubów parlamentarnych z którymi odbyły się spotkania w ramach Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych o zaprezentowanie przez nie swoich stanowisk podczas  wysłuchania publicznego.   

Przypomnieli o treści komunikatów  publikowanych zarówno  przez ZG NSZZ Policjantów, jak i przez FZZ SM, z których wynika że większość klubów parlamentarnych rozumie postulaty naszych organizacji związkowych i się z nimi utożsamia. Każdy też klub posiada swoich przedstawicieli lub przedstawiciela w Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i to za ich pośrednictwem Komisja mogłaby poznać stanowiska poszczególnych klubów na temat proponowanych przez Rząd zmian. Wnioskodawcy zwrócili uwagę, iż nieskorzystanie z tej szansy w dalszych działaniach protestacyjnych a zwłaszcza podczas wysłuchania publicznego, byłoby wielkim marnotrawstwem i postawiłoby pod znakiem zapytania sens spotkań z poszczególnymi ugrupowaniami parlamentarnymi.

Obydwie propozycje zostały jednogłośnie przyjęte przez komitet Protestacyjny Zarządu Głównego. Komitet uwzględnił też propozycje protestacyjne zawartych we wniosku Przewodniczącego Warmińsko-Mazurskiego ZW NSZZ Policjantów  w Olsztynie i Przewodniczącego ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego, które były omawiane na ostatnim posiedzeniu FZZ SM  w dniu 5 sierpnia.

Omawiając szczegóły akcji protestacyjnych, w których NSZZ Policjantów weźmie czynny udział, podjęto jeszcze szereg innych decyzji zarówno w aspekcie organizacyjnym czy logistycznych, jak i czysto taktycznym. Dyskusja koncentrowała się na wybraniu sposobów, które zapewniłyby Związkowi jak największe zainteresowanie mediów i tym sposobem również szerokiej opinii publicznej. Dobrą decyzją w tym kontekście jest bezpośrednia transmisja wysłuchania publicznego i wystąpień policjantów do internetu.

Pikietujący przed Sejmem będą mogli na żywo obserwować przebieg wysłuchania publicznego na dużym telebimie. Po Warszawie ponadto będzie jeździł odkryty autobus, przez jego megafony prezentowane będą postulaty związków zawodowych służb mundurowych a grupa przemieszczających się nim manifestantów będzie rozdawać ulotki protestacyjne. Pikietujący przed Sejmem złożą na ręce Pani Marszałek Sejmu petycję.

Każdy z policjantów uczestniczących bezpośrednio w wysłuchaniu publicznym, zgłoszony jako osoba fizyczna będzie mógł wygłosić 2 – 3 minutowe oświadczenia. Kto i na jaki temat, zależeć będzie od decyzji koordynacyjnych poszczególnych zarządów wojewódzkich NSZZ Policjantów.