Albo Warta, albo Allianz

warta allinz ikoNa początku lutego policjanci i pracownicy Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego otrzymają gotowy program ubezpieczeniowy. Będzie on alternatywą dla programu PZU „Policja 2015”.

Wstępna ocena kilku propozycji ubezpieczeniowych, które wpłynęły do Zarządu Wojewódzkiego wskazuje, że najatrakcyjniejsze są oferty przedstawione przez Allianz oraz Wartę. Która z nich wejdzie w życie zależy od elastyczności oferentów. Zespół zajmujący się oceną propozycji ubezpieczeniowych uznał, że zarówno oferta Warty, jak i Allianz wymagają jeszcze pewnych modyfikacji.

19 i 20 stycznia w Dorotowie odbywały się spotkania z przedstawicielami towarzystw ubezpieczeniowych i brokerami, którzy zgłosili się do Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie z propozycją ubezpieczeń grupowych dla policjantów i pracowników Policji. Wnikliwej analizie poddano oferty „Ergo Hestia”, „Generali”, „Allianz” i „Warta”. Ostatnia oferta, przygotowana przez Dom Brokerski „Merydian” składa się z dwóch elementów. Część majątkowa – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla policjantów i pracowników Policji – to produkt towarzystwa ubezpieczeniowego „Gothaer”.

Zespół dąży do tego, aby propozycja, którą zarekomenduje Zarządowi Wojewódzkiemu składała się z czterech wariantów. Jeden z nich ma być przygotowany z myślą o pracownikach Policji, których wynagrodzenia są zdecydowanie niższe niż policyjne. Nie oznacza to jednak, że ubezpieczenie dla cywili będzie jednowariantowe. Zespołowi chodzi o nawiązanie do tej oferty, którą pracownikom zapewniał wygaszany w tej chwili program „Policja 2008”.  Warianty podstawowe będą mogły być indywidualnie poszerzane zarówno pod względem zakresu ubezpieczenia, jak i wysokości niektórych świadczeń. Służyć ma temu dodatkowy pakiet rodzinny, pakiet zwiększający wysokość świadczeń z tytułu zgonu i trwałych uszczerbków na zdrowiu oraz pakiet zwiększający wysokość odszkodowań OC w służbie bądź w pracy.

Przystępujący do przygotowywanego ubezpieczenia będą mogli liczyć na 20% zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne AC/OC i ubezpieczenie mieszkania bądź domu. Zniżki te będzie można łączyć z już posiadanymi, chociaż nie w każdym przypadku. Na przykład ktoś, kto posiada już 60% zniżki OC za bezszkodową jazdę powiększy ją sobie tylko o 10%. Łączna zniżka OC na pojazdy nie może bowiem być wyższa niż 70%. Ważną informacją jest też chyba to, że rezygnacja z PZU i przystąpienie do alternatywnego programu ubezpieczeń nie będzie narażać ubezpieczonych na karencyjność.

Oczekiwań w stosunku do przygotowywanych pakietów ubezpieczeniowych jest oczywiście znacznie więcej, nie sposób ich zawrzeć w krótkim komunikacie. Dla zniecierpliwionych policjantów i pracowników istotne jest to, kiedy trafi do nich gotowy produkt. Zarząd Wojewódzki postara się sprostać oczekiwaniom, aby ubezpieczenie zaczęło działać od 1 marca.

Sławomir Koniuszy