Kampania sprawozdawczo-wyborcza w powiatach zakończona

logo nszzpJuż we wszystkich 24. terenowych organizacjach związkowych NSZZ Policjantów garnizonu warmińsko-mazurskiego przeprowadzono walne zebrania i terenowe konferencje delegatów. Ostatni tydzień wyborczy był pod tym względem najbardziej intensywny. Wybory odbyły się aż w siedmiu organizacjach. W Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie, w Piszu, w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, w Olecku, Gołdapi, Mrągowie i Kętrzynie.

Bez niespodzianek przebiegła Terenowa Konferencja Delegatów w olsztyńskiej Komendzie Miejskiej. Jedynym kandydatem na przewodniczącego tej organizacji był asp.szt. Mariusz Szandrowski (16 lat służby), na co dzień Kierownik Ogniwa Ochronnego w Sztabie KMP. I to on, przez kolejne cztery lata, kierować będzie swoją organizacją związkową.

W Piszu doszło do zmiany przewodniczącego. Miejsce Tomasza Zawalicha zajął asp. Mariusz Boratyński (8 lat służby) z Referatu Ruchu Drogowego. Nowy przewodniczący już od pierwszego dnia przystąpił do rozwiązywania najbardziej palących problemów. Okazuje się bowiem, że funkcjonariusze z referatu, w którym pełni on służbę biją wszelkie rekordy pod względem liczby generowanych godzin nadliczbowych w województwie. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest konieczność zapewnienia ciągłości służby na dość odległym posterunku blokadowym w Świdrach. Policjanci realizują tam zadania zapobiegające rozprzestrzenianiu się epidemii ASF. Tamtejszy referat jest w dodatku niewielką strukturą, gdzie absencja chorobowa zaledwie dwóch policjantów, może zburzyć cały „grafik”, powodując, że reszta funkcjonariuszy musi pełnić służbę niemal bez przerwy.

Bez niespodzianek przebiegło również Walne Zebranie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Jedyna kandydatka na funkcję przewodniczącego, podkom. Dorota Rak (blisko 18 lat służby) z Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Olsztynie, otrzymała w głosowaniu pełne poparcie członków swojej organizacji. Należy podkreślić, że pod jej przewodnictwem, organizacja – na przestrzeni zaledwie dwóch ostatnich lat – podwoiła swoje szeregi i zdobyła nienotowane dotąd zaufanie. Niewątpliwą przyczyną tego sukcesu jest wyjątkowa aktywność i zaangażowanie Koleżanki Przewodniczącej. W jej przypadku, brak konkurentów w ubieganiu się o funkcje przewodniczącego, należy tłumaczyć pełnym uznaniem ze strony członków dynamicznie rozwijającej się organizacji. Gratulujemy!

W Olecku trzecią już z rzędu kadencję przewodniczącym będzie asp.szt. Mirosław Orłowski (30 lat służby), technik kryminalistyki. Mirosław Orłowski jest w tej chwili najstarszym, wciąż aktywnym działaczem związkowym w regionie.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi postawili na nowego przewodniczącego. Został nim asp.szt. Grzegorz Kacprzyk (23 lata służby), dyżurny tamtejszej jednostki. Poprzedni Przewodniczący, Krzysztof Żukowski postanowił nie kandydować. Grzegorz Kacprzyk w minionych kadencjach pełnił już funkcje w Zarządzie Terenowym.

Również w Mrągowie wybrano nowego przewodniczącego. Został nim asp. Piotr Obiedziński (11 lat służby) z Wydziału Prewencji. Poprzedni przewodniczący, Jarosław Nowak wszedł w skład Zarządu Terenowego.

Po emocjonującej rywalizacji w Kętrzynie, kolejną kadencję funkcję przewodniczącego Zarządu Terenowego pełnić będzie mł.asp. Piotr Dzirba (10 lat służby). Piotr Dzirba pełni służbę na stanowisku dzielnicowego i jest on, ostatnimi czasy, najbardziej utytułowanym dzielnicowym w regionie. W rywalizacji z konkurentem na funkcję przewodniczącego, Piotr Dzirba zdobył druzgocącą przewagę. Członkowie organizacji docenili jego determinację i konsekwencję w walce o interesy policjantek i policjantów, których w minionej kadencji musiał bronić przed błędnymi decyzjami poprzedniego Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie.

Podsumowując wyniki wyborów na szczeblu terenowym, w dziewięciu – z dwudziestu czterech organizacji – wybrano nowych przewodniczących. Zdecydowały się na to organizacje w Braniewie, Gołdapi, Iławie, Morągu, Mrągowie, olsztyńskim OPP, Ostródzie, Piszu i Szczytnie. Kampanią sprawozdawczo-wyborcza na tym szczeblu przebiegła w zaplanowanym przez Zarząd Wojewódzki terminie. W niemal każdej jednostce, wyborom towarzyszyła wyjątkowo duża frekwencja.

Kolejnym etapem kampanii sprawozdawczo-wyborczej będzie Wojewódzka Konferencja Delegatów, którą zaplanowano na 22 – 23 listopada 2016 r. w podostródzkim Kajkowie. Zwieńczeniem kampanii będzie Krajowy Zjazd Delegatów w Warszawie w dniach 7 – 9 grudnia. Podobnie jak Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki, związkowcy z Warmii i Mazur liczą na przywrócenie policjantom Zarządu Głównego, którym przez ostatnią kadencję kierował Grzegorz Nems, uznawany w naszym regionie za „antyprzewodniczącego”, słynącego głównie z dbałości o własne interesy i o interesy swoich najbliższych współpracowników.

Sławomir Koniuszy