allianzlogo policja2016

alianz emeryt 2016

pzu policja 2015

pzu logo emeryt2015

warmia mazury 200

AP BEZUKOLO 1 2 ap 002

benjamin

bartus baner

pom bartek

Pomóż Oliwii

Warmińsko-Mazurska Policja podsumowała rok 2016

podsumowanie 2016 ikoZ udziałem Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jana Lacha podsumowano dziś pracę warmińsko-mazurskich policjantów w roku 2016. Nasz region należy uznać generalnie za bezpieczny. Świadczą o tym mierniki i potwierdzają to badania opinii publicznej, wskazujące, że mieszkańcy czują się tu bezpiecznie. Na to, co wzbudza niepokój i wymaga poprawy zwracał uwagę przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie.

23 stycznia w gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbyła się odprawa roczna podsumowująca pracę Policji w roku 2016. Gośćmi odprawy byli  Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Marszałek Województwa Marek Gustaw Brzezin, Prokurator Okręgowy w Olsztynie Cezary Fiertek, Prorektor WSPol w Szczytnie insp. dr Danuta Bukowiecka oraz przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie Sławomir Koniuszy.

Przewodniczący ZW w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że do głównych przedsięwzięć wyznaczonych na rok 2017 przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie dodać należy zwiększenie liczby etatów w garnizonie, kontynuację likwidacji zaległości w mianowaniach policjantów na wyższe stanowiska służbowe, redukcję liczby nadgodzin oraz zmniejszanie zaległości w udzielaniu policjantom dni wolnych w zamian za te nadgodziny.

Przewodniczący wyjaśnił uczestnikom odprawy, dlaczego NSZZ Policjantów upiera się, aby tegoroczny wzrost uposażenia był dla wszystkich policjantów jednakowy oraz z jakich powodów Związek krytycznie odniósł się do projektów rozporządzeń, zakładających utworzenie dodatkowej grupy zaszeregowania dla dzielnicowych.

W swoim wystąpieniu przewodniczący poinformował o konsekwencjach jakie ponieśli policjanci olsztyńskiego Oddziału Prewencji w związku z sylwestrowymi zamieszkami w Ełku. Zwrócił się w związku z tym z apelem do przełożonych i do prokuratorów o większą troskę o interes interweniujących policjantów, podkreślając, że jest to też interes publiczny. Kiedy w takich sytuacjach dochodzi do znieważania policjantów albo wywierania na nich nielegalnego wpływu, instytucje państwa powinny działać natychmiast i z urzędu. Konkretnym przykładem była pomoc prawna udzielona jednemu z olsztyńskich policjantów, który podczas ełckich zamieszek zajmował się zatrzymywaniem najbardziej agresywnych uczestników nielegalnego zgromadzenia.

Pewną uwagę przewodniczący skierował również do olsztyńskiego Rzecznika Praw Człowieka. Jego zdaniem, posługując się przykładami policjantów, którzy w swojej służbie łamią przepisy chroniące prawa człowieka, należy posługiwać się przykładami spraw osądzonych prawomocnym wyrokiem. Przykłady czerpane z toczących się śledztw przeciwko policjantom stoją w sprzeczności z zasadą domniemania niewinności.

Daniel Mądry