Nie tylko rodzice niepełnosprawnych: Policjanci i nauczyciele też zgłoszą się do Tuska po podwyżki

tuskWe wczorajszym numerze „Dziennika Gazety Prawnej”, Grzegorz Osiecki zwraca uwagę, że oprócz podwyżek świadczeń dla osób sprawujących opiekę nad niepełnosprawnymi nadszedł czas na spełnienie obietnic danych tzw. budżetówce. Andrzej Szary – Przewodniczący wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ P, przypomina  o obietnicy Premiera Tuska, który zobowiązał się do podwyżki dla policjantów przed upływem trwającej kadencji. Dana przez Premiera obietnica była odpowiedzią na wieloletnie zaniedbania w zakresie waloryzacji uposażeń policjantów.

Premier podczas jednego popołudnia w Sejmie znalazł 180 mln zł na opiekunów dzieci niepełnosprawnych. W kolejce po podwyżki stają więc nauczyciele i mundurowi.

SLD zapowiedział zgłoszenie poprawki, która podwyższy świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci do wysokości minimalnej pensji nie od 2016 r., jak chce rząd, ale już od tego roku. Głosowanie w tej sprawie będzie pierwszym testem, na ile stabilna jest koalicja wobec żądań płacowych w kampanii wyborczej. – To maksimum tego, co możemy zrobić – mówił premier wczoraj po posiedzeniu rządu.

Jednak to będzie dopiero początek nacisku na rząd rozmaitych grup, które będą chciały przeforsować własne postulaty. O podwyżki na pewno będą walczyli nauczyciele. Jak się dowiedzieliśmy, ZNP wystąpi do Ministerstwa Edukacji Narodowej z wnioskiem o podwyżki wynagrodzeń nauczycieli w 2015 r. Jakiej wysokości miałaby być podwyżka, jeszcze nie wiadomo. Związkowcy naradzają się, jak podbić stawkę. Poprzednia podwyżka wynegocjowana w 2011 r. weszła w życie rok później i wyniosła 3,8 proc.

Koszt podobnej podwyżki, nawet gdyby weszła w życie 1 września i objęła ostatnie cztery miesiące roku, przekroczyłby 500 mln zł. A wyjściowa propozycja ZNP do negocjacji z rządem na pewno będzie sporo wyższa. – Rok 2015 byłby czwartym kolejnym rokiem bez wzrostu wynagrodzeń tej grupy zawodowej – uzasadnia żądanie rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis. Ale to argument, do którego może się odwołać wiele grup.

O podwyżkę będą zabiegały także inne działy budżetówki

Policja chce się powołać na obietnicę Donalda Tuska, w której premier zapowiedział możliwość takiej podwyżki w expose, o ile pozwoli na to sytuacja. – Będziemy występowali, by premier wywiązał się z zapowiedzi podwyżki o 300 zł w ostatnim roku tej kadencji i by zostało to uwzględnione w założeniach budżetowych na 2015 r. – zapowiada Andrzej Szary, przewodniczący wielkopolskiego zarządu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Koszt takiej podwyżki dla żołnierzy i policjantów to niemal 650 mln zł.

O podwyżkę będą zabiegały także inne działy budżetówki. Znaczna jej część ma fundusz płac zamrożony od 2008 r. Do pojedynku z rządem szykują się inne związki zawodowe. Będą chciały szybszego wzrostu płacy minimalnej i wyższej waloryzacji emerytur. Tegoroczna z powodu niskiej inflacji wyniosła 1,6 proc. Choć sprawiła, że wzrost emerytur nadążał za wzrostem płac szybciej niż w poprzednich latach, to procentowo i kwotowo była najniższa od lat.

Sojusznikiem rządu w tłumieniu apetytów na duży wzrost wydatków z budżetu może się okazać Bruksela. Polska cały czas jest w procedurze nadmiernego deficytu. Jeśli wydatki eksplodują, posypią się kary.

Grzegorz Osiecki, Dziennik Gazeta Prawna, 26 marca 2014 r.

źródło: http://www.gazetaprawna.pl